Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Krój pisma Heneczek

Utworzono dnia 18.10.2017

Krój pisma Heneczek został przygotowany w 2017 r. w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich pt. „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka”. Pomysł zaprojektowania fontu zrodził się w związku z 200. rocznicą urodzin drukarza i 170. rocznicą otwarcia przez niego pierwszej polskiej drukarni w Piekarach.

Krój Heneczek jest wzorowany na czcionce użytej w książce „Matka świętych Polska, albo Żywoty świętych, błogosławionych, wielebnych, świątobliwych, pobożnych Polaków i Polek…”, wydrukowanej w Niemieckich Piekarach (obecnie Piekary Śląskie) w 1850 r. przez Teodora Heneczka. 

Autorem kroju jest Damian Langosz - absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i zdobywca wyróżnienia za najlepszy dyplom  w 2010 r. Damian Langosz skończył Akademicki Kurs Typograficzny, regularnie bierze udział w wykładach i warsztatach na temat  projektowania krojów pism - najczęściej w słoweńskich warsztatach projektowania pisma Typeclinic. Od 2015 r. współpracuje  z Marianem Misiakiem i projektuje kroje dla Threedotstype - polskiego sklepu fontowego. Obecnie pracuje jako font engineer na stażu w firmie Monotype.

Font jest dostępny na licencji Creative Commons CC BY 4.0

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach
Programu "Patriotyzm Jutra" 

Kalendarium