Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Cyfrowa wypożyczalnia Academica

Utworzono dnia 14.12.2017

Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich wprowadziła do swojej oferty możliwość korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, zawierającej zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, łącznie prawie 3,1 miliona dokumentów.

Przeglądanie zawartości bazy z dowolnego miejsca

Przygodę z Academiką należy rozpocząć od przeglądania zasobów wypożyczalni na stronie www.academica.edu.pl. Już na wstępie będziemy mogli zorientować się, czy poszukiwane przez nas tytuły są tam prezentowane. Na tym etapie nie musimy zakładać konta, ani się logować. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń, z dowolnego urządzenia i miejsca.

Współczesne publikacje naukowe chronione prawem autorskim

Publikacje bez zielonej kropki chronione prawem autorskim są dostępne wyłącznie na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W systemie możliwe jest przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych (artykułów, monografii, podręczników i skryptów). Istnieje możliwość rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim, a także możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend. W ramach projektu Merkuriusz zdigitalizowano i udostępniono w systemie Academica artykuły z ponad 2000 polskich czasopism naukowych z lat 2002-2014, co tworzy największą w Polsce pełnotekstową bazę polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Jak skorzystać ze zbiorów chronionych prawem autorskim w systemie Academica?

Aby skorzystać z najnowszych zbiorów cyfrowych (książki, artykuły z czasopism, rozprawy) chronionych prawem autorskim należy zgłosić się do Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d, gdzie znajduje się dedykowany terminal dostępu do systemu Academica. Dyżurujący bibliotekarz założy Państwu konto i w kilku prostych krokach pokaże, jak skorzystać ze zbiorów.

Szerszych informacji o działaniu wypożyczalni Academica udzielają bibliotekarze dyżurujący w Bibliotece Centralnej (32 767 59 75)

Więcej odpowiedzi na najważniejsze pytania znajduje się  na stronie: www.academica.edu.pl/faq

Zapraszamy!

 

Instrukcja pierwszego logowania w systemie

 

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 681

W poprzednim tygodniu: 727

W tym miesiącu: 1408

W poprzednim miesiącu: 3406

Wszystkich: 360826