Krzysztof Kuś
Krzysztof Kuś urodził się w 1984 r. w Sosnowcu, choć tak naprawdę w jego żyłach płynie krew babiogórskich górali z Zawoi. Zamiłowanie do wszelakich regionalizmów sprawiło, że obecnie mieszka w Piekarach, starając się łączyć w codziennym życiu tradycję beskidzkich przodków z bogatą kulturą i historią Śląska. Absolwent teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Działacz społeczny, który w 2009 r. założył Obywatelski Komitet Obrony Kolei Województwa Śląskiego, a następnie z sukcesami koordynował jego prace. Były dziennikarz, współpracujący przez lata m.in. z branżowym „Rynkiem Kolejowym”. Autor licznych artykułów i tekstów informacyjnych z dziedziny transportu publicznego. W 2011 r. nominowany do prestiżowej nagrody „Człowiek roku – przyjaciel kolei” w kategorii „Dziennikarz Roku”. Pasjonat starych parowozów i fan pieszych wędrówek. Miłośnik zwierząt, starający się możliwie najlepiej porozumieć z psem, kotem i koniem. Wielbiciel klasycznej porcelany, orientalnej herbaty i mechanicznych, ręcznie nakręcanych zegarków. Czytanie i książki kochał od zawsze, podobnie jak pisanie wiecznym piórem. Wielki fan literatury francuskiej z Balzackiem na czele, ale także rodzimych powieści Kraszewskiego, Gołubiewa, Bunscha i Olgi Tokarczuk. Od dziecka marzył o wydaniu własnej książki. „Pogranicza. Opowieści nieoczywiste” to pierwsza pozycja autora, będąca zwieńczeniem pewnej długiej drogi i zarazem początkiem fascynującej przygody z magiczną alchemią słowa, która bez wątpienia zaowocuje niebawem kolejnymi tytułami.
"Pogranicza. Opowieści nieoczywiste", Będzin: E-bookowo, 2023.
„Pogranicza. Opowieści nieoczywiste”, literacki debiut Autora, to zaproszenie do fascynującej podróży, która raz rozpoczęta, chyba nigdy już tak naprawdę się nie kończy. Metafizyka drogi to z jednej strony przemierzanie rozmaitych szlaków w otaczającej nas przestrzeni, tych dłuższych i także tych krótszych oczywiście, z drugiej zaś to pasjonująca wyprawa w głąb własnego ja, w ów nie do końca uchwytny, złożony, pogmatwany i często wręcz nieprawdopodobny świat najbardziej zaskakujących, onirycznych, mglistych marzeń.
Snuta nieśpiesznie opowieść zabiera Czytelników na jurajskie ścieżki, pełne meandrów, bezdroży, tajemniczych miejsc i dziwnych załamań czasu. Kilkanaście mikropowieści tworzy integralny, wielowątkowy, barwny witraż, zdumiewający frapującymi kontrastami i dopełniającymi się w wielu równorzędnych interpretacjach przeciwieństwami. Tło, które tworzy natura, staje się punktem wyjścia dość wnikliwego opisu współczesnej rzeczywistości, zmuszając przy tym do myślenia i stawiania odważnych pytań. Oglądany z perspektywy szlaku, drogi, polnego duktu, leśnej ścieżki świat, zaskakuje swoją złożonością i subtelną poetyką, bynajmniej jednak nie pozbawioną tu i tam ostrzejszych dysonansów.
Tytułowe pogranicza stają się także miejscem spotkania i dialogu. Losy Wiedźmy i Czarodzieja wydają się być zwierciadłem, w którym każdy z nas może odkryć także coś istotnego ze swojej własnej historii. Pokrzepiająca wydaje się dominująca myśl, że nic tak naprawdę nigdy się nie kończy i zawsze można zacząć wszystko od nowa. Między dwojgiem ludzi zaczęła się dawno temu, na progu dorosłego życia, rodzić pełna magii więź. Ta zaczarowana impresja tamtej chwili musiała się jednak rozwiać i zniknąć ostatecznie w zderzeniu z twardą prozą codzienności. Pomimo tego, nie zapomnieli jednak o sobie. Ostatecznie, jakimś przedziwnym przypadkiem, gdy wszystko wydawało się raz na zawsze zamknięte, ich egzystencjalne ścieżki ponownie się spotkały. Czy uda im się wykorzystać nadarzającą się teraz okazję? Czy tym razem aby na pewno nie popełnią błędu? Czy pokonają wszelkie trudności i komplikacje? Jeśli jesteście ciekawi, czy dawna znajomość sprzed lat naprawdę dostała od losu swoją drugą szansę, koniecznie sięgnijcie po niniejszą pozycję!
"Stań obok mnie, drogi Czytelniku, i chodź. Wejdziemy razem na zaczarowany szlak. Chyba mniej więcej wiem, w którą stronę iść. Przynajmniej tak mi się wydaje. Zaufaj więc i uwierz – tam, gdzie patrzysz razem ze mną, głęboko w sosnowym lesie jest granica, za którą wszystko, absolutnie wszystko jest możliwe."
Źródło opisu: www.e-bookowo.pl. Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa.