Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kornelia Konowoł

Kornelia Konowoł - ur. w 1966 roku w Piekarach Śląskich. Ukończyła szkołę zawodową, tzw. „Betlejkę”, w zawodzie krawiec-szwacz. Całe lata szyła dla siebie ubrania, które sama projektowała. Następnie tworzyła patchworki oraz kołderki dla niepełnosprawnych dzieci – podopiecznych charytatywnego stowarzyszenia „Kołderka za jeden uśmiech”. W wolnych chwilach rysuje i maluje. Ciągle szuka nowych wyzwań. Ostatnio zainteresowała się pirografią. Matka trójki wspaniałych, dorosłych już ludzi, a także żona znanego piekarza.

Sama o sobie mówi, że jest molem książkowym: „Największą moją miłością jest czytanie. Czytam dużo, odkąd tylko poznałam alfabet i tata zapisał mnie do biblioteki miejskiej na Osiedlu Wieczorka. Tamta biblioteka to najsilniejsze z moich wspomnień – ja i zaczarowany świat bibliotecznych półek. Czytam bardzo dużo. Gdy jakaś powieść mi się spodoba, czytam ją nawet po kilka razy. Zapach książek, dotyk papieru – uwielbiam”.

Pierwsze próby literackie poczyniła w czasach szkolnych: „Zapisywałam zeszyty tekstami już w szkole podstawowej. Marzenie o byciu pisarką dopadło mnie w wieku dziewięciu lat po przeczytaniu szkolnej lektury Chłopcy z Placu Broni i nie opuściło nigdy. Brak odpowiedniej edukacji szkolnej powstrzymywał mnie przed wydawaniem swojej twórczości, więc pisałam do szuflady. Bo mnie osobiście pisarz zawsze kojarzył się z kimś po wyższych studiach. Pierwszą swoją powieść W cieniu Wrót Piekła wydałam za namową dzieci”.
 

W cieniu wrót piekła. Księga Celion i Księga Elnila, Brzezia Łąka k/Wrocławia: Poligraf 2022. 

Celion, strażniczka Wrót Piekła dzięki królowi poznaje zakochanego w niej młodego żołnierza. Nie potrafi oprzeć się sile jego miłości. Uczucia i emocje budzą niepokój i burzą jej poukładany świat, chwieją jego delikatną równowagą. Dużo młodszy od niej Enlil, syn biednego górala, od dziecka marzył o poznaniu wielkiego świata poza granicami wioski. To dla tego marzenia został żołnierzem. Miłość do strażniczki sprawiła, że nagle wszystko wydaje się tylko dodatkiem do życia, którego ona jest centrum. Czy uczucie ma wpływ na ich przeznaczenie i demony poza Wrotami? Czy raczej dzięki tej miłości świat ma szansę przetrwać? „Księga Enlila” Marzyciel, który zostaje żołnierzem, by osiągnąć to, czego pragnie. Musi zmierzyć się z losem, by nie utracić tego, co zdobył – miłości, bo wszystko inne jest tylko dodatkiem do życia. „Księga Celion” Strażniczka Wrót Piekła, oddana swemu zadaniu jak przystało na służebniczkę Zakonu Bogini Matki, podąża za głosem serca, bo odkryła, że miłość jest wszystkim, czego pragnie od życia.

"Jurajskie party", Brzezia Łąka k/Wrocławia: Poligraf 2022. 

Co zrobić, gdy z dnia na dzień stajesz się jednostką niewygodną dla świata? Przecież nawet nie wiesz, dlaczego i czym podpadłeś. A ona miała nadzieję przeżyć swoje życie po cichu. Do końca przemykać przez nie niezauważenie. By ją ukarać i uczynić z niej przestrogę, a przy okazji całkiem nieźle na tym zarobić, rzucono ją, a także innych do niej podobnych w sam środek dzikiego miejskiego reality show. Bez szans na przeżycie. Oko w oko z dzikimi bestiami rodem z prehistorii stają się atrakcją widowiska, w którym nikt nie chce brać udziału, ale tutaj już nie pytają o zdanie. Liczą się oglądalność i prawa tych, co mają pieniądze i prawdziwą władzę. Powinna była pamiętać, że nadzieja to matka głupich… na szczęście umiera ostatnia, więc jeśli się postara…

Kalendarium