Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku"

Utworzono dnia 03.06.2016

Zapraszamy na wyjątkową wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Otwarcie wystawy obędzie się 10 marca o godzinie 17: 00 w naszej siedzibie przy ulicy Kalwaryjskiej 62 D.

Wstęp wolny!

Zapraszamy

Ekspozycja dotyczy wydarzeń określanych przez historyków mianem Tragedii Górnośląskiej. Składa się na nią 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Sowieckiej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRR, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego. Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi. Zebrany materiał ikonograficzny pochodzi z placówek muzealnych (Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum Miejskiego w Zabrzu), Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bundesarchiv w Koblencji, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz z kolekcji osób prywatnych.

Tragedia Górnośląska to zbrodnicze działania wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska, które rozpoczęły się po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej w 1945 roku. Wiązało się to z masowymi mordami, gwałtami i grabieżami. Do niewolniczej pracy na wschód wywieziono według różnych szacunków od 50 do 90 tysięcy osób. Co najmniej jedna trzecia z nich nie wróciła do domów.

Kalendarium