Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Edukacja złapana w sieć (bibliotek)

W dniach 17-20 września 2019 roku w Piekarach Śląskich realizowany był międzynarodowy projekt „Edukacja złapana w sieć (bibliotek)”, finansowany w całości z programu Erasmus+, w ramach akcji Mobilność osób pracujących z młodzieżą.

Do udziału w projekcie i odwiedzenia Piekar Śląskich zostali zaproszeni bibliotekarze z Litwy (Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka / Biblioteka Publiczna Okręgu Kłajpedzkiego im. I. Simonaitytė), Hiszpanii (Bibliotecas municipales de Huesca / Biblioteki Miejskie w Huesca), Słowenii (Mestna knjižnica Izola / Biblioteka Miejska w Izoli) i Francji (Bibliothèque à vocation régionale de la Ville de Nice / Biblioteka Regionalna w Nicei). We wszystkich aktywnościach brali udział również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, którzy pełnili rolę gospodarzy całego przedsięwzięcia.

Motywem przewodnim projektu była wymiana doświadczeń w obszarze stosowania nowych technologii w działaniach skierowanych do młodzieży. W ramach międzynarodowych spotkań bibliotekarzy odbyły się warsztaty grywalizacji, podczas których uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności projektowania mobilnych gier miejskich w aplikacji Action Track. Podczas warsztatów robotyki bibliotekarze nauczyli się budować i programować roboty z Lego Mindstorms. Naszym gościom pokazane zostały praktyczne zastosowanie drukarki 3D, okularów VR oraz kolekcja książek z rozszerzoną rzeczywistością. Wszyscy mieli okazję pracować z długopisami 3D, a także sprawdzić swoją wiedzę o Polsce w quizie przygotowanym w aplikacji Kahoot. Dodatkowo bibliotekarze z Izoli - malowniczego nadmorskiego miasta w Słowenii przygotowali warsztaty animacji poklatkowej (stop motion), czyli  techniki wykorzystywanej głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych. Zobacz animacje powstałe na warsztatach:

 

Dopełnieniem działań warsztatowych była prezentacja praktycznego zastosowania nowych technologii w różnych obszarach działalności kulturalnej i edukacyjnej, połączona z odkrywaniem najciekawszych zakątków aglomeracji górnośląskiej. W związku z tym odbyły się wspólne wizyty w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, w Muzeum Śląskim oraz w jednej z najnowocześniejszych w Europie sal koncertowych – Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).

Europejscy bibliotekarze zostali również zaproszeni do odwiedzenia Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach z początku XX wieku i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Odwiedzając te miejsca wszyscy zgodnie uznali, że nowe technologie są stosowane w prawie wszystkich obszarach naszego życia, dlatego tak ważne jest rozwijanie umiejętności młodych ludzi w tej dziedzinie, a biblioteki najlepiej nadają się do tego rodzaju działań.

Po zakończonym już projekcie wszyscy jego uczestnicy byli przekonani, że zdobyta w Polsce wiedza zaowocuje nowymi pomysłami, które zostaną wdrożone zarówno w Piekarach Śląskich, jak i w Huesce, Izoli, Nicei i Kłajpedzie. Zorganizowana wizyta, w ramach dobrze znanego programu europejskiego Erasmus+ z pewnością pozwoliła na pokazanie Piekar Śląskich i regionu jako miejsca nie tylko wartego odwiedzenia, ale także podążającego za zmieniającymi się trendami i aktywnie wdrażającego nowe technologie w edukacji i kulturze. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z naszego projektu:

 

 

Edukacja złapana w sieć (bibliotek)

Utworzono dnia 26.09.2019, 12:22

Kalendarium