Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa „Górnośląski azyl…”

Utworzono dnia 03.06.2016
Czcionka:

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa”. Ta wyjątkowa uroczystość odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 17:00 w naszej placówce przy ulicy Kalwaryjskiej 62 D. Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia br.

Wstęp wolny

 

Wystawa „Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa” prezentowana była po raz pierwszy od 30 maja do 30 września 2010 r. przy pomniku Jana Pawła II u stóp wzgórza kalwaryjskiego w Piekarach Śląskich, przy ul. ks. Ficka.

Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcom działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata 60. i 70. minionego wieku. Ekspozycja ukazuje na podstawie zachowanych materiałów Służby Bezpieczeństwa metody i techniki inwigilacji pielgrzymów przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe zjazdy wyłącznie z perspektywy Służby Bezpieczeństwa. Na wystawę składa się 26 plansz, w których wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów: Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Scenariusz wystawy przygotowali historycy katowickiego oddziału IPN: dr Łucja Marek oraz Robert Ciupa, przy współpracy Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej oraz Eweliny Małachowskiej, a także merytorycznym wsparciu dr Adama Dziuroka, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

Kalendarium