Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

25 lat Izby Regionalnej

Utworzono dnia 30.11.2018
Czcionka:

Zapraszamy na jubileusz 25-lecia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich.

15 listopada 2018 (czwartek), godz. 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Kalwaryjskiej 62d

W 2018 roku upływa 25 lat od momentu otwarcia Izby Regionalnej pod skrzydłami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Historia piekarskiej archiwistyki i muzealnictwa społecznego jest jednak nieco dłuższa. Izba Regionalna opiekuje się bowiem spuścizną Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, które w 1984 r. powołało do życia pierwszą tego typu placówkę w mieście pod nazwą Izba Tradycji i Historii przy ul. Bytomskiej 88.

Placówka działająca przy piekarskiej książnicy zainaugurowała swoją działalność 1 maja 1993 roku przy ul. Bytomskiej 92 w budynku dawnego hotelu górniczego. W miejscu tym obecnie znajduje się Urząd Skarbowy i część agend Urzędu Miasta. W 1998 r. Izba Regionalna została przeniesiona do zmodernizowanego budynku po Klubie Górniczym „Antracyt” przy ul. Kalwaryjskiej 62d, w którym mieści się po dzień dzisiejszy.

Fakt powołania placówki był niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa materialnego, historycznego i kulturowego Piekar Śląskich. Trud włożony przez dziesiątki osób uczestniczących w gromadzeniu, opracowywaniu i popularyzacji historycznego dziedzictwa powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta.   

Pragniemy zaprosić Państwa do wspólnego świętowania tego wydarzenia. Zapraszamy wszystkie osoby, które były związane ze Stowarzyszeniem Miłośników Piekar Śląskich, Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Piekarskiej. Będzie nam miło gościć darczyńców zbiorów, przedstawicieli samorządu na przestrzeni całej działalności Izby Regionalnej, lokalnych pasjonatów historii i wszystkich tych, którym bliskie są dzieje miasta i jego mieszkańców.

W programie wydarzenia między innymi:

- otwarcie wystawy dokumentującej 25 lat Izby Regionalnej
- prezentacja aktualnego zasobu i działań Izby Regionalnej
- podsumowanie akcji digitalizacji „100 obiektów na 100-lecie niepodległości
- wręczenie podziękowań osobom, które przyczyniły się do jej powstania i rozwoju

Zapraszamy!

Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj

 

25 lat Izby Regionalnej

Utworzono dnia 16.11.2018, 13:31

15 listopada 2018 roku to był dzień pełen emocji. Izba Regionalna działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich skończyła w tym roku okrągłe 25 lat. To wspólnie dzieło kilku pokoleń mieszkańców naszego miasta. Cieszymy się, że możemy być strażnikami piekarskiego dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zdecydowali się świętować to wydarzenie razem z nami. Wystawę zorganizowaną z tej okazji będzie można oglądać do 15 grudnia przy ulicy Kalwaryjskiej 62d!

Kalendarium