Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tak było na Litwie

Utworzono dnia 24.07.2013

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pt. ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 NA LITWIE to wspólne działania młodzieży z Polski i Litwy, które odbyły się w Kownie w dniach od 9 do 14 lipca 2013 r. W projekcie uczestniczyły dwie grupy partnerskie, każda grupa to 10 uczestników i 2 opiekunów reprezentujących naszą bibliotekę i Kaunas County Public Library.


Głównym tematem projektu było poznanie wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i historii łączącej nasze narody. Uczestniczyliśmy w grze miejskiej ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 ulicami Starego Miasta w Kownie, a po jej podsumowaniu obejrzeliśmy zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową film niemy „Rok 1863” oparty na powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Przygotowaliśmy wieczór poezji przy świecach pod zabytkową basztą zrekonstruowanego kowieńskiego zamku u ujścia Wilii do Niemna, w ulubionym miejscu spacerów mieszkańców Kowna. Młodzież czytała poezję w języku polskim, litewskim i angielskim, wzbudzając pozytywne zainteresowanie przypadkowych przechodniów. Także wspólnie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Styczniowego w miejscowości Paberžė, odwiedziliśmy miejsca pochówku powstańców i mogiły powstańcze na miejscowym cmentarzu. Zdobyta w ten sposób wiedza historyczna stała się doskonałą bazą wyjściową do przeprowadzenia warsztatu plastycznego (częściowo w plenerze Raudondvaris), którego efektem są dwie bliźniacze gry planszowe o Powstaniu Styczniowym stworzone przez młodzież. „Śladami Powstańców 1863” to historyczna gra edukacyjna, dynamiczna i emocjonująca. Braliśmy udział w wieczorach narodowych i grach integracyjnych. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali koszulki z emblematem projektu, dyplomy i okolicznościowe monety wydane z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego oraz Album „Powstanie Styczniowe” ufundowany przez Narodowe Centrum Kultury z Warszawy.

Działania w równym stopniu angażowały wszystkich uczestników. Poprzez wspólne zmagania z projektowymi zadaniami młodzież poznała siebie, swoją historię i kulturę, nawiązały się przyjaźnie i nowe kontakty, umocniły się więzi pomiędzy młodzieżą naszych krajów. Jednak największym sukcesem tego projektu jest fakt, że odległy historycznie temat, być może z pozoru "nudny", udało się zrealizować w sposób atrakcyjny i aktywizujący młodych ludzi, przy pełnym ich zaangażowaniu na każdym etapie realizacji. Co więcej, jedna z polskich uczestniczek projektu, Ania Litewka, zainspirowana naszymi działaniami napisała bardzo dojrzały wiersz, który zadedykowała:

Z okazji 150 rocznicy największego powstania w dziejach Polski - powstańcom.

Gdzie?
Gdzie biało-czerwone sztandary?
Gdzie orzeł z koroną błyszczącą?
Gdzie śpiew "Jeszcze Polska nie zginęła"?
Zostały zagrzebane wraz
z tysiącami walecznych z kosą w ręku.
Oni zasnęli dla naszego zbawienia.
Odpuścili grzechy i czekają
na znak powstańczy.
Bez skutku.
Widać ich łzy przezroczyste.
Słychać żal i ból.
Na cóż ten trud był?
Żeby naiwne "polaczki" gardziły
matczyną Polską.
Przecież ona jest naga.
Nic im nie da.
Są jak wilki.
Rozszarpią matkę jak kawał mięsa.
Nic z Niej nie pozostanie.
Już za niedługo.


Zapraszamy wszystkich chętnych do zagrania w grę "Śladami Powstańców 1863", która na razie jest dostępna w bibliotece centralnej, ale już wkrótce powielona pojawi się we wszystkich naszych placówkach (i nie tylko!). Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania, a byli to:

Agnieszka, Ania, Algimantas, Andrius, Aurimas, Austėja, Bartosz, Beatrice, Damian, Ela, Justina 1, Justina 2, Kamilė, Karol, Kotryna, Natalia, Rimvydas, Tomek 1, Tomek 2 i Tomek 3,
oraz Aleksandra, Małgosia, Rasa i Valentina.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

 

Tak było na Litwie

Utworzono dnia 27.07.2015, 11:37

Kalendarium