Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zmarł Andrzej Kołodziejczyk

Utworzono dnia 24.11.2021
Czcionka:

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Andrzeja Kołodziejczyka, wieloletniego kustosza Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, popularyzatora historii swojego rodzinnego miasta, naszego pracownika i przyjaciela. Wszyscy, którzy znali Pana Andrzeja wiedzą jak trudno pogodzić się z tą smutną informacją. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 o godz. 9:00 w Kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich przy ul. Żwirki 17.

 


Andrzej Kołodziejczyk urodził się 11 listopada 1947 roku w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Szarlej, w rodzinnym domu przy ul. Kanałowej jako syn Józefa i Gertrudy z domu Górniok. Pasją zbieracką i historią zaraził go ojciec, który od 1926 roku związany był z lokalnym samorządem, dzięki czemu mógł przekazywać synowi wiedzę na temat przeszłości miasta. Andrzej Kołodziejczyk ukończył w 1965 roku Liceum Ogólnokształcące w Piekarach Śląskich. Blisko 30 lat swojej pracy zawodowej spędził w Zakładzie Górniczo-Hutniczym Orzeł Biały na wielu stanowiskach (w latach 1965-1972 pomiarowy pod ziemią, w latach 1972-1974 technik mierniczy pod ziemią, w latach 1974-1982 specjalista mierniczy pod ziemią, w latach 1982-1983 młodszy górnik pod ziemią, w latach 1984-1990 górnik rabunkarz pod ziemią, w latach 1990-1993 górnik pod ziemią).

Pracę na rzecz lokalnej archiwistyki społecznej, zabezpieczenia tradycji i historii rozpoczął jeszcze w latach 60-tych, gdy do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapisał go ojciec pracujący w strukturach powiatu tarnogórskiego, do którego należały wówczas Piekary Śląskie. W połowie lat 70. przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Piekar Śląskich a następnie uczestniczył w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej. Uczestniczył w pierwszym spotkaniu komitetu reaktywującego stowarzyszenie 1 grudnia 1980 roku i niemalże we wszystkich późniejszych udokumentowanych zebraniach zarządu stowarzyszenia, w którym pełnił rolę sekretarza. Po likwidacji Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej w 1991 roku i przekazaniu jej zbiorów do Urzędu Miasta, a później Miejskiej Biblioteki Publicznej, zgłosił gotowość przyjęcia posady kustosza Izby Regionalnej.

Andrzej Kołodziejczyk związał się z piekarską Izbą Regionalną na wiele lat. Na straży lokalnego dziedzictwa historycznego stał do końca 2016 roku gdy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za swoją pracę na rzecz popularyzacji i ochrony piekarskich tradycji otrzymał Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przez wiele lat był także członkiem terenowego Koła nr 29 Polskiego Związku Filatelistów, gdzie pełnił funkcje wiceprezesa zarządu. 

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Kołodziejczyka

Utworzono dnia 30.11.2021, 21:22

Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Kołodziejczyka – laureata Nagrody Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz wieloletniego kustosza Izby Regionalnej – odbyły się 27 listopada 2021 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju. Uczestniczyli w nich mieszkańcy miasta, Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich oraz radni Rady Miasta Piekary Śląskie. Andrzej Kołodziejczyk zmarł 22 listopada 2021 roku.

Fot. UM Piekary Śląskie

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 717

W poprzednim tygodniu: 885

W tym miesiącu: 268

W poprzednim miesiącu: 3892

Wszystkich: 304093