Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Promocja książki o Heneczku

Utworzono dnia 02.11.2018
Czcionka:

22.11.2018 (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na promocję książki „Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka”, której autorem jest Łukasz Żywulski – instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka i opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Inicjatorem powstania książki i wydawcą jest Gmina Piekary Śląskie. Spotkanie poprowadzi Leszek Bensz - autor strony www.piekarskiwerk.pl. Wstęp wolny!

Pomysł przygotowania publikacji zrodził się w minionym roku podczas realizacji projektu „Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka” oraz z okazji nadania jego imienia Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Jest ona także formą uczczenia 200. rocznicy urodzin i 170. rocznicy otwarcia przez Teodora Heneczka pierwszej drukarni w Piekarach Śląskich i jednej z pierwszych polskojęzycznych tłoczni na Górnym Śląsku.

Książka Łukasza Żywulskiego jest wyborem pewnych zagadnień związanych z życiem i działalnością Teodora Heneczka, z których część została bardziej rozbudowana, a część przedstawiona w węższym zakresie. Pewną innowacją w stosunku do poprzednich opracowań jest wzbogacenie treści o liczne, niepublikowane dotąd, ilustracje. W książce przeczytamy między innymi o drodze jaką przebył Teodor Heneczek z Częstochowy, poprzez Pyskowice i Mikołów, zanim dotarł do Piekar w 1847 roku. Poznamy lokalizacje piekarskich drukarni oraz przyjrzymy się bogatemu dorobkowi wydawniczemu na polu książek i czasopism. W kilku rozdziałach zaprezentowane zostały także relacje Teodora Heneczka ze współpracownikami, kontrahentami i osobami które spotkał na swojej drodze: ks. Janem Alojzym Fickiem, Walerym Wielogłowskim, Karolem Miarką, Lucjanem Malinowskim, czy ks. Pawłem Kamińskim. W publikacji zaprezentowany został także ostatni etap życia Teodora Heneczka w Galicji Wschodniej. Aby pokazać, że Piekary po jego wyjeździe nie stały się typograficzną pustynią, przedstawione zostały po krótce sylwetki jego następców. Z książki dowiemy się także jak wyglądały starania mieszkańców Piekar Śląskich w kwestii upamiętnienia swojego bohatera, a na samym końcu znalazła się relacja z projektu bibliotecznego „Po czcionce do książki”.

Publikacja została przygotowana krojem pisma Heneczek Pro – rozbudowaną i udoskonaloną wersją kroju Heneczek, której autorem jest Damian Langosz.

O autorze:

Łukasz Żywulski – urodził się w 1983 r. w Ełku. Absolwent historii i bibliotekoznawstwa na Uniwer­sytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygodę z zawodem bibliotekarza zaczynał w 2008 roku w Gabinecie Starych Druków Biblioteki Uni­wersyteckiej w Toruniu. Od 2016 roku mieszka w Bytomiu i pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich jako instruktor i opiekun Izby Regionalnej. Autor „Katalogu starych druków Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie” (2016) oraz kilkunastu artykułów z zakresu historii książki oraz szeroko pojętego bibliotekarstwa, m.in.: „Archiwum społeczne a lokalna społeczność w Raszynie” (2014), „Dziedzic­two kulturowe Prus Książęcych na przykładzie starodruków prezentowanych na wystawie Tür an Tür. Polen – Deutschland w Berlinie” (2012), „Odkryta na nowo biblioteka kościoła parafialnego w Galinach” (2009), „Pieczęcie i herby Pisza” (2008). W 2017 roku zainicjował w Piekarach Śląskich długofalowy program digitalizacji zbiorów Izby Regionalnej i ich publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. W tym samym roku zrealizował we współpracy z lokalną społecznością projekt edukacyjno-historyczny Po cz­cionce do książki poświęcony postaci Teodora Heneczka. Poza pracą interesuje się piłką ręczną, projektowaniem graficznym i muzyką rockową.
 


Premiera książki o Teodorze Heneczku

Utworzono dnia 25.11.2018, 17:18

Piekary Śląskie mogą pochwalić się kolejną publikacją na swój temat. 22 listopada 2018 miała miejsce premiera książki Łukasza Żywulskiego - pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej i Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich pt. "Po czcionce do książki. Śladami Teodora Heneczka". Przybliża ona mieszkańcom postać XIX-wiecznego drukarza, wydawcy i redaktora. Dziękujemy za liczne przybycie i duże zainteresowanie tą tematyką! Życzymy miłej lektury! Fotografie dzięki uprzejmości Dariusza Pietruchy i Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Kalendarium

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 272

W poprzednim tygodniu: 927

W tym miesiącu: 1375

W poprzednim miesiącu: 3764

Wszystkich: 169346