Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Piekary Śląskie drukiem słynące

Utworzono dnia 27.06.2022
Czcionka:
Już niebawem odbędzie się pierwsze święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolia GZM)
 
2 lipca 2022 (sobota) w godzinach 10:00-17:00 zapraszamy na mikrowyprawy pod hasłem "Piekary Śląskie drukiem słynące".
 
Uwaga! Obowiązują zapisy. Na każdą godzinę: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 może zapisać się maksymalnie 20 osób. Zgłoszenia przyjmujemy pod nr. telefonu 32 767 59 75.
 
Wycieczka, która będzie żywym spotkaniem z historią i dawnym rzemiosłem, obejmuje 50-minutową wizytę w Izbie Regionalnej w Piekarach Śląskich (ul. Kalwaryjska 62d). Uczestnicy poznają historię piekarskiego drukarstwa jako ważnego ośrodka produkcji polskojęzycznych książek i czasopism na Górnym Śląsku od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu II wojny światowej.
 
Na początku zebrani obejrzą krótką prezentację multimedialną przybliżającą tematykę drukarstwa w Piekarach Śląskich, poznają sylwetki najbardziej znanych drukarzy i wydawców: Teodora Heneczka, Teofila Nowackiego i Konstantego Osadnika. Następnie rozwiążą interaktywny quiz. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w postaci książki.
Przede wszystkim zaś uczestnicy sami wykonają prace drukarskie na oryginalnych urządzeniach z dawnych czasów. Na oryginalnych maszynach z XIX wieku, każdy uczestnik po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu czcionek, wydrukuje swój fragment książki, a wykonane prace zabierze na pamiątkę ze sobą do domu.
 
 
 

Piekary Śląskie drukiem słynące

Utworzono dnia 04.07.2022, 11:11
W minioną sobotę odbyły się w naszym mieście mikrowycieczki organizowane w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Matropolii pod hasłem "Kierunek GZM". W tym dniu Izba Regionalna zamieniła się w dawny warsztat drukarski, a uczestnicy wcielili się w rolę czeladników tej niezwykle interesującej profesji. Impulsem do zorganizowania wycieczki była postać Teodora Heneczka, patrona piekarskiej biblioteki, który w XIX wieku podniósł Piekary Śląskie do rangi ważnego ośrodka drukarskiego i wydawniczego. W trakcie cyklicznych pokazów Łukasz Żywulski (opiekun Izby Regionalnej) przybliżył postać zasłużonego piekarskiego drukarza i wydawcy, a Flawiusz Pietrzyk z firmy ART-PAPIER.pl pokazał rzemiosło od strony praktycznej z wykorzystaniem starej maszyny drukarskiej z 1910 roku tzw. "bostonki".
 
Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 717

W poprzednim tygodniu: 885

W tym miesiącu: 268

W poprzednim miesiącu: 3892

Wszystkich: 304093