Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt "Piekary Literackie" już za nami!

Utworzono dnia 29.11.2019

Zakończył się projekt „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”

28 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra. Wydarzenie było swoistym świętem piekarskiej literatury, w trakcie którego można było spotkać się z lokalnymi pisarzami i poetami, a także wspomnieć  nieżyjących już twórców,  którzy pozostawili po sobie nierzadko bardzo bogaty dorobek.

Przybyłych gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich Joanna Naczyńska. Czwartkowy wieczór swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz miasta:  Natalia Ciupińska-Szoska – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie i Maciej Czempiel – Radny Rady Miasta Piekary Śląskie; piekarscy literaci: Hanna Dikta, Helena Leśniowska, Irena Chrostek i Michał Muszalik; przedstawiciele piekarskiego koła Związku Górnośląskiego, wolontariusze i współpracownicy przy projekcie „Piekary Literackie”, prelegenci, prowadzący warsztaty i spotkania, jurorzy, uczestnicy i laureaci konkursów (recytatorskiego i literackiego), miłośnicy lokalnej tradycji i literatury pięknej.

Po przywitaniu gości wernisażu dyrektor Joanna Naczyńska przekazała głos pomysłodawcy projektu Łukaszowi Żywulskiemu – instruktorowi biblioteki i opiekunowi Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, który podsumował wszystkie wydarzenia zakończonego projektu w formie multimedialnego pokazu zdjęć (kliknij). Zebrani goście mogli przekonać się, że ostatnie literackie przedsięwzięcie biblioteki było szeregiem bardzo różnorodnych i ciekawych propozycji dla mieszkańców miasta, w ramach których odbyły się:  

- 4 spotkania z piekarskimi pisarzami: Hanną Diktą, Dominiką Kochanecką, Markiem Kucakiem i Michałem Muszalikiem;

- 4 wykłady tematyczne prowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach: wykład Jakuba Müllera pt. „Czy sława i twórczość Wawrzyńca Hajdy przywiodła do Piekar Marię Skłodowską-Curie?”, wykład Heleny Leśniowskiej pt. „Historia Śląska zamknięta w jego mowie”, wykład dr. hab. Michała Skopa pt. „Hans Marchwitza – górnik i pisarz z Szarleja”, wykład Andrzeja Kanclerza pt. „Piekary w literaturze, albo krajobraz literacki ziemi tarnogórskiej”;

- 4 lekcje biblioteczne pt. „Piekarscy twórcy literatury” dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego z Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich, przeprowadzone przez Łukasza Żywulskiego;

- 2 warsztaty tworzenia literackich nadruków na koszulkach prowadzone przez Krzysztofa „Zygzaka” Chojnackiego;

- spacer śladami piekarskich literatów, prowadzony przez Łukasza Żywulskiego przy wsparciu merytorycznym  Zygmunta Schaefera i Jakuba Müllera;

- gra miejska „Tropiciele zaginionych słów” przygotowana i przeprowadzona przez Karola Baranowskiego z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie;

- debata ekspercka pt. „Świadomy czytelnik – świadomy obywatel”, w której wzięli udział Jakub Pacześniak z Instytutu Książki, Piotr Kaszczyszyn z Klubu Jagiellońskiego i Michał Muszalik w roli moderatora;

- konkurs recytatorski „Jestem z Piekar, recytuję”, w którym wzięło udział 28 uczestników z 10 szkół podstawowych z Piekar Śląskich;

- konkurs literacki „Jestem z Piekar, piszę wiersze…”, na który wpłynęło 7 wierszy;

-  wystawa historyczno-literacka pt. „Piekary Literackie: twórczość w cieniu górniczych szybów” wraz z 20-stronicowym folderem, przygotowana przez Łukasza Żywulskiego.

Następnym punktem programu była premiera filmu „Piekary Literackie” autorstwa Marcina Strzeleckiego. Autor etiudy zaprosił do swojego projektu filmowego Weronikę Świerkowską, która w przestrzeni miejskiej Piekar Śląskich deklamowała takie wiersze jak: „Na wysadzenie szybu kopalni Andaluzja” Michała Muszalika, „Z cudzych miseczek” Hanny Dikty, „Piekary nocą” Konrada Żydka i wiersz Huberta Urbasika napisany z okazji budowy Kopca Wyzwolenia. Słowo wstępne do filmu przygotowała Hanna Dikta. Film Marcina Strzeleckiego, choć nie był zaplanowanym punktem bibliotecznego projektu i został przygotowany z własnej inicjatywy reżysera, szybko stał się jego nieodwracalną częścią i dziś można go obejrzeć w Internecie (kliknij).

Kolejnym wzruszającym punktem literackiego wieczoru był występ laureatek konkursu recytatorskiego, którego finał odbył się 14 listopada 2019 roku. Jako pierwsza zaprezentowała się Karolina Urbanik z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich. Karolina deklamowała wiersz Maksymiliana Jasionowskiego „Mądry Janek”. Jako druga wystąpiła Hanna Siudyła z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wawrzyńca Hajdy w Piekarach Śląskich, prezentując wiersz Konrada Żydka „Dobranoc, mój mały”. Występ laureatek zakończyła zwyciężczyni recytatorskiego konkursu Oliwia Łukaszczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Piekarach Śląskich deklamując utwór Konrada Żydka „Kopalnia Andaluzja”.

Po zaprezentowaniu się młodych piekarskich recytatorów przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu literackiego pt. „Jestem z Piekar, piszę wiersze”. Na konkurs wpłynęło 7 zgłoszeń. Jury w składzie: Hanna Dikta (przewodnicząca), Michał Muszalik i Marek Kucak wybrało trzy utwory w trakcie obrad poprzedzających czwartkową uroczystość. Do ostatniego momentu personalia zwycięzców pozostawały nieznane, a koperty z nazwiskami zostały otwarte dopiero w momencie ogłaszania wyników. Nagrodę główną (karta podarunkowa o wartości 350 zł i gadżety ufundowane przez Urząd Miasta) otrzymał poeta ukrywający się pod pseudonimem Jacek Trashy za wiersz „Dyptyk piekarski”. Jury postanowiło przyznać także dwa wyróżnienia (karty podarunkowe o wartości 150 zł każda i gadżety ufundowane przez Urząd Miasta) dla Waldemara Wyszyńskiego za wiersz „Spacer z albumem” i  Artura Szlęzaka za wiersz „Ex aequo”.  Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na polu literackim.

Wreszcie przyszedł czas na podziękowania wszystkim osobom, które dołożyły swoją cegiełkę do pomyślnej realizacji projektu, przede wszystkim: autorom, prelegentom, uczestnikom wydarzeń, wolontariuszom, nauczycielom i rodzicom przygotowującym dzieci do konkursu recytatorskiego i pracownikom biblioteki zaangażowanym w ten projekt.  Bez pomocy i poświęcenia swojego czasu tak wielu osób to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

 

Punktem kulminacyjnym czwartkowego wieczoru było odsłonięcie wystawy historyczno-literackiej pt. „Piekary Literackie: twórczość w cieniu górniczych szybów”. W pierwszej części wystawy znalazły się biogramy i fragmenty dzieł związanych z Piekarami nieżyjących już pisarzy i poetów: ks. Norberta Bonczyka (1837-1893), Wawrzyńca Hajdy (1844-1923), Maksymiliana Jasionowskiego (1867-1957), Poli Gojawiczyńskiej (1896-1963), Hansa Marchwitzy (1890-1965), Konrada Żydka (1928-1989) i Stanisława Stanucha (1931-2005). W drugiej części pokazane zostały sylwetki współczesnych twórców: Hanny Dikty, Michała Muszalika, Marka Kucaka, Heleny Leśniowskiej, Ireny Chrostek, Dominiki Kochaneckiej i Iwony Dziury. Na pozostałych planszach znalazły się wybrane przykłady wykorzystania wątków piekarskich w literaturze pięknej od XVII do XX wieku. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2020 roku.

Wystawie towarzyszy drukowany folder, który można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62d. W najbliższych dniach będzie także dostępny online na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Podsumowanie projektu "Piekary Literackie"

Utworzono dnia 29.11.2019, 12:46

28 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra. Wydarzenie było swoistym świętem piekarskiej literatury, w trakcie którego można było spotkać się z lokalnymi pisarzami i poetami, a także wspomnieć  nieżyjących już twórców,  którzy pozostawili po sobie nierzadko bardzo bogaty dorobek.

Kalendarium