Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czytanie jest (zawsze) modne

Utworzono dnia 17.09.2013

Z naszej inicjatywy, wspólnie z wieloma krajami europejskimi świętowaliśmy pierwszy DZIEŃ BIBLIOTEK SIOSTRZANYCH NAPLE. To święto promujące czytelnictwo i biblioteki. Sympatycy czytania dopisali! Choć z powodu deszczu całe wydarzenie przenosiliśmy najpierw do Biblioteki, a potem przed budynek, punktualnie o 15:30 w niebo poszybowało 300 różnokolorowych balonów z kartkami pocztowymi zawierającymi przesłanie do potencjalnych znalazców. Kartki te zostały zaprojektowane przez każdą z bibliotek biorących udział w tym wyjątkowym święcie. Na stronie tytułowej znalazło się hasło CZYTANIE JEST MODNE i jego ilustracja w postaci obrazka lub zdjęcia zaproponowanego przez europejskie biblioteki. Naszą kartkę przygotował Bartosz Łaskawiec. Treść pocztówki została ułożona przez nas i z języka angielskiego przetłumaczona na języki innych krajów. Tekst można przeczytać poniżej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uruchomiliśmy mobilny punkt boockrosingu, kącik literacko – plastyczny dla dzieci i oczywiście, oblegane przez najmłodszych stanowisko malowania twarzy. W realizacji pomagali nam nasi europejscy wolontariusze Laura, Oksana, Sara i Vicente. Dopełnieniem artystycznym całego wydarzenia była muzyka „na żywo” w wykonaniu Przemka Hawla.


W obchodach pierwszego DNIA BIBLIOTEK SIOSTRZANYCH NAPLE wzięło udział 21 bibliotek publicznych z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Litwy, Polski, Portugalii i Słowenii.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Już myślimy, czym zaskoczyć Was za rok. Mamy nadzieję, że nie będzie to deszczowa pogoda!

Zapraszamy do przeczytania relacji Marty Topol oraz obejrzenia galerii zdjęć.

16 września świętowaliśmy w Piekarach Śląskich Dzień Bibliotek Siostrzanych Naple. Z tej okazji młodzież I Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w akcji promującej czytelnictwo zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Pomimo niesprzyjającej pogody, wysłaliśmy do nieba aż 300 kolorowych balonów. Do każdego z nich przyczepiona była pocztówka zaprojektowana przez jedną z europejskich bibliotek, która zachęcała znalazcę do wypożyczania książek. Organizatorzy nie zapomnieli także o oprawie muzycznej wydarzenia. Uczestnicy mogli posłuchać jazzu w wykonaniu Przemysława Hawla. Kolejnym punktem imprezy była Lekcja Czytania, którą poprowadził Artur Madaliński. W trakcie Lekcji pokazał nam, że literatura to coś dużo więcej, niż obowiązkowe lektury szkolne. Wraz z nim interpretowaliśmy opowiadanie "Suka" Andrzeja Stasiuka z książki "Grochów". Podczas dyskusji doszliśmy do wielu istotnych wniosków. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że każdy w swoim życiu powinien znaleźć czas na czytanie. Ważne, aby podczas lektury zastanawiać się nad jej prawdziwym sensem, nawet jeśli czytamy różne gatunki i preferujemy różnych autorów. Pan Artur pokazał nam także inny sposób interpretacji tekstów. Od dziś będę wiedzieć, że nie zawsze ważne jest, "co autor miał na myśli". Najistotniejsze jest to, aby nie bać się wyrażać swoich opinii, ponieważ każdy pogląd dotyczący literatury jest warty uwagi. Odkryliśmy także, że poza ulubionymi przez młodzież kryminałami i powieściami sensacyjnymi, czasem warto sięgnąć także do innych gatunków. Ja swoje pierwsze kroki po Lekcji Czytania skierowałam do księgarni, aby nabyć omawiany przez nas "Grochów" Stasiuka. Dzięki akcji piekarskiej biblioteki odkryłam kolejnego autora, którego teraz mogę polecać każdemu. Spotkanie z pewnością przyczyniło się do promocji literatury, a zwłaszcza nieznanej wśród młodzieży twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Mam nadzieję, że na Lekcję Czytania wybiorę się do piekarskiej biblioteki jeszcze nie raz!
Marta Topol

Czytanie jest (zawsze) modne

Utworzono dnia 27.07.2015, 11:15

Kalendarium