Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Mój świat". Wystawa Wojtka Szymanka

Utworzono dnia 28.03.2024

8 kwietnia 2024 o godz. 17.30 zapraszamy do Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d na wernisaż wystawy prac plastycznych 9-letniego Wojtka Szymanka podopiecznego działającego w Piekarach Śląskich  ”Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin Omnes”,  którego prace urzekną każdego kto choć trochę interesuje się sztuką. Zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. 

Wystawę w holu biblioteki będzie można oglądać do 30 kwietnia 2024. 

Kilka słów o Wojtku Szymanku:
Wojtek zaczął interesować się rysowaniem dopiero w wieku 7 lat. Kiedy jego rówieśnicy, już od najmłodszych lat chętnie rysowali czy malowali, on nie lubił sięgać po kredki, nie interesowały go nawet kolorowanki. Nagle, praktycznie z dnia na dzień zaczął rysować i od razu rysunki „wychodzące” spod jego ręki wyróżniały się. Postacie były kszałtne, a kolory dobrane idealnie. Początkowo rysował wyłącznie kredkami, później zafascynował go szkic, dopiero ostatnio zaczął coraz odważniej sięgać po farby akrylowe, po pastele, czy akwarele. Na wystawie można zobaczyć prace, od tych, które rysował jako swoje pierwsze dzieła, aż do tych, które powstały niedawno. Początkowo malował postacie i budowle, później zainteresowała go martwa natura oraz portrety. Ostatnie jego dzieła to przede wszystkim krajobrazy. Technika, którą wykonuje daną pracę determinuje w dużej mierze jej treść, martwa natura i portrety to zazwyczaj szkice, krajobrazy zaś maluje farbami. Wojtek cały czas usprawnia swój warsztat uczestnicząc w zajęciach artystycznych i malarskich. Sam w domu także dużo ćwiczy i ogląda filmiki prezentujące poszczególne techniki malarskie. Malowanie jest jego pasją i sprawia mu dużo frajdy.

Ponadto Wojtek jest podopiecznym działającego w Piekarach Śląskich  ”Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin Omnes”, które to od  2021 roku zajmuje się szeroko pojętą pomocą osobom z niepełnosprawnościami, niezależnie od ich wieku i rodzaju niepełnosprawności, a także ich rodzinom. Celem statutowym Stowarzyszenia jest również integracja osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem lokalnym oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu, na które są narażeni.

"Mój świat" Wojtka Szymanka

Utworzono dnia 09.04.2024, 14:26

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 153

W poprzednim tygodniu: 775

W tym miesiącu: 1655

W poprzednim miesiącu: 3406

Wszystkich: 361073