Małgorzata Szejnert w Bibliotece
W kameralnej atmosferze mieliśmy zaszczyt spotkać się z autorką Czarnego Ogrodu – Małgorzatą Szejnert. Spotkanie, które z dużą swobodą prowadził Artur Madaliński zgromadziło najwierniejszych pasjonatów historii Śląska i sympatyków reportażu.
Autorka opowiadała o genezie powstania tej bestselerowej książki i o ludziach, bez których nigdy by ten reportaż – rzeka nie powstał. Zbierając materiał prowadziła wielogodzinne rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Giszowca i Nikiszowca. Wielu z nich, niestety nie doczekało momentu wydania książki. Zaznaczyła, że wszystkie fakty zawarte na stronach jej książki są prawdziwe i zdarzyły się naprawdę. Nic w tej swoistej sadze nie jest fikcją literacką.
Liczne pytania padające z sali dotyczyły między innymi stosunku autorki do gwary i samych Ślązaków. Nie zabrakło także osobistych refleksji na temat książki i faktów w niej zawartych. Jeden z uczestników przyjechał z Giszowca i jak się okazało, znał osobiście wielu rozmówców Małgorzaty Szejnert a sama lektura Czrnego Ogrodu była Jego powrotem w lata młodości.
Zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła też najnowsza książka pod tytułem Wyspa Klucz, o której sama autorka wyraziła się, że „jest kompilacją” znanych już faktów na świecie. W Polsce natomiast to całkowita nowość. Geneza książki związana jest z ponad dwu letnim pobytem Małgorzaty Szejnert w Stanach Zjednoczonych. Tytułowa wyspa to Ellis Island, gdzie w latach 1892-1954 mieściło się centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. By napisać Wyspę Klucz, Małgorzata Szejnert spędziła w muzeum na Ellis Island wiele godzin przeglądając dokumenty i przesłuchując archiwalne relacje.
Na koniec spotkania czytelnicy mieli okazję na osobistą wymianę zdań i poglądów z Panią Małgorzatą, przy okazji składania autografów.