Dr HOUSE kontra BÓG - kto wygrał?
Czym jest religia w ponowoczesności ? Czy ponowoczesność jest ateistyczna, czy też otwiera się na powrót religii ? Czy chrześcijaństwo musi pozostać jedynym systemem etycznym ? Czy rozum zabija wiarę ? Na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź:
Anna Jędrzejewska – lekarz medycyny
Artur Madaliński – krytyk literacki
Jarosław Makowski – publicysta „Newsweeka”
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk –teolog, adiunkt WTL UŚ
Panel dyskusyjny „Dr House kontra Bóg, czyli dylematy ponowoczesności”, który odbył się 10 czerwca w naszej Bibliotece, zgromadził liczne grono zainteresowanych popularnym filmem i problematyką tylko na pozór wykluczających się obszarów - doświadczenia i wiary. Zebrani mieli okazję zobaczyć trzy fragmenty odcinka „Dr House vs God”. Trzy fragmenty – morze wątków, dziesiątki pytań, wiele wątpliwości….
To co poznajemy przez doświadczenie, bądź wywodzimy z wyliczeń matematycznych wydaje się być pewne; wiara w tym aspekcie zdaje się zbędna. Czy jednak jest możliwość, że człowiek dochodzi do całościowego oglądu świata i otaczającej rzeczywistości w ten właśnie sposób ?
Fenomen Dr Hous’a tkwi nie tylko w intrygujących dialogach - ta postać fascynuje, bo większość z nas rozpoznaje siebie w nim. House budzi szacunek swoją pasją , choć manifestuje pogardę dla religijności i wierzy, że wszystko jest przewidywalne.
W czasie spotkania wielokrotnie przywoływano słowa księdza Józefa Tischnera, Maksa Webera i Zygmunta Baumana, jednego z najsłynniejszych polskich socjologów.
Wiele ciekawych spostrzeżeń padło na temat zaufania i wiary. Zaufanie spełnia olbrzymią rolę. Wiele decyzji w życiu podejmujemy na podstawie zaufania, a część zaufania to nic innego jak wiara. Bez zaufania i wiary nie da się żyć, nie można wyeliminować tych pojęć z życia człowieka wierzącego i niewierzącego – powiedział ksiądz dr Grzegorz Strzelczyk. W dalszej części wypowiedzi podkreślił wartość doświadczenia empirycznego, jako źródła ludzkiego poznania . Świat funkcjonuje i w wierze i w empirii –skonkludował ksiądz dr Strzelczyk.
Spotkanie zakończyło się pytaniami, które padały z sali oraz licznymi, ciekawymi refleksjami zebranych.
Tego typu spotkanie odbyło się w Bibliotece po raz pierwszy. Sądząc po frekwencji i żywym uczestnictwie publiczności w panelu, można przypuszczać, że takie debaty są potrzebne piekarskiej społeczności.