Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioteka naszych marzeń

Utworzono dnia 10.08.2019

Drodzy Czytelnicy,

po trwającym 3 miesiące remoncie oddajemy do Waszej dyspozycji Bibliotekę Centralną, która mogła być poddana gruntownej modernizacji dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, czyli de facto Waszym głosom. W pierwszym etapie modernizacji zostały wymienione zewnętrzne schody prowadzące do biblioteki, których użytkowanie zagrażało już bezpieczeństwu naszych czytelników i pracowników. Przed wejściem głównym została zainstalowana wrzutnia do książek, pozwalająca na zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia biblioteki.

Remont obejmował modernizację górnej kondygnacji budynku. Dzięki wyburzeniu niektórych ścian zyskaliśmy dużą, otwartą i funkcjonalną przestrzeń. Strefa dla dzieci i młodzieży została zamieniona z czytelnią, dzięki czemu powstało więcej miejsca do działań edukacyjnych i animacyjnych wokół książek i nowych technologii. Po jednej stronie sali znalazły się urządzenia multimedialne - tablety,  drukarka 3D, komputery i telewizor z Xbox. Po drugiej stronie znalazło się miejsce na tradycyjne wyposażenie biblioteki - m.in. książki, gry planszowe, mały stoliczek z krzesełkami i pluszaki dla najmłodszych czytelników. W czytelni została wygospodarowana przestrzeń na niewielką scenę, która będzie służyła na spotkania autorskie, wykłady i prezentacje. W holu biblioteki nadal będzie funkcjonowała kameralna galeria, w której mogą być prezentowane wystawy czasowe twórczości lokalnych artystów, fotografów, kolekcjonerów i pasjonatów.

Duży nacisk został położony na estetyczną stronę wyglądu biblioteki. Wprowadziliśmy spójną identyfikację wizualną, oznaczenia regałów i księgozbioru. Tuż obok stanowiska dyżurnych bibliotekarzy i strefy do odpoczynku pojawiła się specjalna konstrukcja graficzna złożona z podświetlanego szybu górniczego. Mamy nadzieję, że w tej formie podkreślimy nie tylko górnicze tradycje naszego miasta, ale także w atrakcyjny sposób podniesiemy walory estetyczne tego miejsca. Nie chcemy nic sugerować, ale jest to idealne miejsce na zrobienie sobie selfie i pokazanie w Internecie, jak piękną i pomysłową bibliotekę mają mieszkańcy Piekar Śląskich.

Na 2020 rok zaplanowano drugi etap inwestycji, który obejmie: wymianę dachu, remont elewacji, windy oraz kondygnacji dolnej, w której znajduje się administracja, izba regionalna oraz sala wystaw. Będzie to możliwe także ze środków z Budżetu Obywatelskiego miasta Piekary Śląskie.

Biblioteka Centralna - I etap modernizacji

Utworzono dnia 09.08.2019, 14:04

Po trwającym 3 miesiące remoncie oddajemy do Waszej dyspozycji Bibliotekę Centralną, która mogła być poddana gruntownej modernizacji dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 762

W poprzednim tygodniu: 740

W tym miesiącu: 228

W poprzednim miesiącu: 3225

Wszystkich: 356240