Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nowa wystawa w Galerii Młodych Twórców

Utworzono dnia 27.05.2010

Jeszcze tylko do 27 maja można zwiedzać wystawę pod nazwą „TEATR ŚLĄSKI – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY” zorganizowaną w związku z obchodami TYGODNIA BIBLIOTEK. Na wystawie prezentowane są afisze i plakaty do przedstawień Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

 
„Afisz jest cząstką nierozerwalną teatralnej całości,
związaną z nią, zmieniającą się wraz z nią
i odbijającą w sobie jej rozwój i charakter”

 
Afisz, w myśl definicji „Słownika terminologicznego sztuk pięknych” to dzieło sztuki drukarskiej i graficznej, które wykształciło się na przełomie XVII i XVIII wieku. Jest to środek reklamy, który charakteryzuje się oszczędnością formy, minimalizacją elementów graficznych i wyszukaną ornamentyką. Informacja w nim zawarta, podana jest w sposób przejrzysty, rzetelny i łatwy w odbiorze.

Od końca XIX w afisz był stopniowo zastępowany przez plakat, który silnie zakorzenił się w naszej kulturze. Bardzo często określenia afisz i plakat teatralny stosuje się wymiennie. Plakat przemawia do swego odbiorcy poprzez formę, zmusza go do refleksji i przemyśleń. Jest dziełem sztuki, którego odbiór jest ściśle związany z wyobraźnią. Afisz, będąc również dziełem sztuki, pełni swą podstawową, informacyjną funkcję. Odbiorca łatwo i szybko odnajduje interesujące go treści. Afisz nie zmusza do artystycznej zadumy. Tak w plakacie jak i afiszu układ graficzny zapewnia przejrzystość, a odpowiedni dobór czcionki zwraca uwagę na treści najistotniejsze. Znajdują się tam takie informacje, jak: nazwisko autora, tytuł sztuki nieraz obsada aktorska. Także nazwiska reżysera i scenografa i informacje dotyczące konkretnej realizacji scenicznej, z datą premiery. Władysław Jampolski

Teatr Śląski - Słowa, Dzwięki, Obrazy

Utworzono dnia 02.07.2015, 11:20

Kalendarium