Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa fotografii dzikiej przyrody "Mój dziki hajmat"

Utworzono dnia 13.02.2017
Czcionka:

"Mój dziki hajmat" to intrygujący i wzruszający portret stworzeń oraz roślin występujących tuż obok nas – nad świerklanieckim jeziorem, w Rezerwacie Segiet czy na obszarze Żabich Dołów. Łukasz Koba od 17 lat stara się uwieczniać na fotografiach najpiękniejsze przyrodnicze obrazy. Wymaga to często wielogodzinnych ekspedycji w trudnych warunkach atmosferycznych. Zdarzyło się zresztą, że fotograf przez kilkanaście dni jeździł nocą do lasu, rozbijał namiot, ustawiał sprzęt i czekał. W blasku księżyca nie było widać prawie nic. Ale z tej ciemności w końcu wyłoniły się oczy puszczyka, którego mógł zobaczyć w całej okazałości.

Zdjęcia, które zobaczymy na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, zaprzeczają stereotypowemu spojrzeniu na Śląsk – szarej, zdegradowanej aglomeracji i przyrodniczej pustyni. Wizje kłębiących się nad regionem dymów i rosnących hałd odpadów pokopalnianych, utrwalane od dziesięcioleci, skutecznie zniechęcają do ekspedycji krajoznawczych. Wystawa "Mój dziki hajmat" przedstawia wspaniałe, dzikie oblicze Górnego Śląska, ale i zwraca uwagę na problemy przyrody, która choć bujna, wciąż jest zagrożona.

Łukasz Koba jest zwycięzcą nagrody Grand Prix za rok 2015, przyznawanej przez Związek Polskich Fotografików Przyrody - Oddział Śląski. Swoje prace prezentuje głównie na wystawach zbiorowych ZPFP. Jego zdjęcia znalazły się między innymi w albumie fotografii przyrodniczej ″Dziki Hajmat″, wydanym w listopadzie 2015 roku przez Urząd Miasta w Piekarach Śląskich.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 lutego o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Kalwaryjska 62D). Wystawa będzie czynna do 15.03.2017.

Źródło informacji: www.piekary.pl

Wystawa fotografii Łukasza Koby "Mój dziki hajmat"

Utworzono dnia 17.02.2017, 13:51

Kalendarium