Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Ty jesteś moje imię" – Walentynki w Filii nr 1

Utworzono dnia 15.02.2021
Czcionka:

Basi, Basieńce, Ukochanej żonie - takie zwroty  i przywołania można odnaleźć tylko w twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jego poezja to piękne i dramatyczne świadectwo wielkiej miłości.

W perspektywie zbliżających się Walentynek zachęcamy Czytelników do sięgnięcia po poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wielka miłość, krótkie życie wypełnione poezją – miłość poparta pięknymi słowami.

Krzysztof Kamil Baczyński poznał swoją żonę Barbarę na okupacyjnym zebraniu. Zakochał się i po pół roku - 3 czerwca 1942 roku - odbył się ich  ślub. Oboje młodzi - on 21 lat, ona 20 - wyglądali tak dziecinnie, że obecny na uroczystości Jarosław Iwaszkiewicz miał powiedzieć: Właściwie wyglądało to nie na ślub, ale na pierwszą komunię.... Wojna, Powstanie Warszawskie – ich małżeństwo nie mogło trwać długo. Krzysztof zginął w warszawskim Ratuszu w pierwszych dniach Powstania, w sierpniu 1944 roku. Podobny los spotkał wkrótce Basię.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej literatury, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Ty jesteś moje imię – Walentynki w Filii nr 1

Utworzono dnia 11.02.2021, 12:44

Kalendarium