Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zero waste

Utworzono dnia 27.11.2019

Zero waste wywodzi się z przemysłu i nie jest czymś zupełnie nowym. To metoda ograniczania produkcji śmieci. To„ powrót do przeszłości”, kiedy opakowaniem było głównie szkło, które zbieraliśmy i sprzedawaliśmy. Prowadząca spotkanie Monika Stępień przypomniała zebranym, jak jeszcze niedawno wykorzystywaliśmy zużyte koszulki bawełniane, stare ręczniki. Poznaliśmy główną metodę stosowaną w zero waste - 5 R, której nazwa wywodzi się od  pięciu wyrazów zaczynających się na literę R: REDUCE, REUSE, RECYCLE, RECOVER, RENEW.

Banki czasu, wymiany książkowe, wymiany odzieży i wypożyczalnie (ubrań, naczyń) to także  zero west!

Reduce –  to redukcja i ograniczanie produkcji odpadów. Aby ta zasada, jak i wszystkie następne zostały spełnione trzeba informować społeczeństwo o narastającym problemie nadmiernej produkcji rzeczy, które są nabywane w sposób nieprzemyślany przez konsumentów. Aby przyczynić się do wypełniania tej zasady, podczas każdego zakupu warto zastanowić się, czy dana rzecz jest niezbędna. To sztuka odmawiania (sobie).

Reuse – w myśl tej zasady należy ponownie wykorzystać produkty, które ma się już w posiadaniu. Jeśli w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, być może można je wykorzystać do nowej funkcji. Np. pusta butelka – wazon, stara firana – woreczki na owoce, zużyta puszka – osłonka na doniczkę. To ograniczanie kupowania, powtórne wykorzystanie. Także naprawianie (zegarmistrz, szewc itp.) i wymiana zamiast kupowania.

Recycle – czyli segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu. To ważna zasada ale nie rozwiązująca problemu. Chodzi o nieprodukowanie śmieci, ograniczanie ich ilości.

Recover – ta zasada odnosi się do pozyskiwania energii z odpadów. Tu znaczącą rolę odgrywają nowoczesne spalarnie, także kompostowanie (tzw. Butwienie), które możemy robić w domu. 

Renew –  mówi o konieczności odnawiania zasobów. Niezwykle ważny jest tutaj materiał, jaki producenci wykorzystują do produkcji towarów. Chodzi o takie materiały, które będą odnawialne.

Metoda 5R to wielkie korzyści dla środowiska naturalnego i każdego z nas. Dzięki niej Ziemia może stać się mniej zanieczyszczona, a większość produktów zostać wykorzystana ponownie. Mamy nadzieję, że to nie tylko chwilowa moda ale konieczność i szansa.

Ciekawe spotkanie, wiele przykładów i przydatnych porad. Dziękujemy Pani Moniko za spotkanie, także za Pani pasję i zaangażowanie!

Spotkanie w ramach Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, cel 3, 11, 12 i 13.

 

  

  

Zero waste

Utworzono dnia 27.11.2019, 13:32

Kalendarium