Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyróżnienie dla biblioteki

Utworzono dnia 01.09.2015
  Z radością informujemy, że naszą Bibliotekę spotkało wyjątkowe wyróżnienie! Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich, powszechnie znana jako IFLA (1), doceniając nasze osiągnięcia w obszarze nowych technologii opublikowała na swojej stronie internetowej artykuł poświęcony naszym działaniom w tym zakresie, w tym również projektowi „Programowanie

ciekawości”. W artykule zamieszczona została także wypowiedź Darren’a Hoerner’a z Fundacji Billa i Melindy Gates’ów, który był gościem Piekarskiej Biblioteki w lutym br.

Procedura wyboru biblioteki do prezentacji na stronie IFLA miała charakter konkursowy. Pod zamieszczonym linkiem można przeczytać artykuł w języku angielskim, a poniżej jego tekst w języku polskim. Zachęcamy do lektury.

http://www.ifla.org/node/9626

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich to miejsce otwarte dla każdego, kto ma potrzebę osobistego rozwoju, dzielenia się wiedzą i współuczestniczenia w innowacyjnych działaniach.
Idea stworzenia tutaj ITLab zrodziła się z analizy badań, w których wzięła udział młodzież ze szkół naszego miasta. Wynikało z nich jasno, że młodzi ludzie są zainteresowani nowymi technologiami, ale ich wiedza jest bardzo pobieżna, a o wielu innowacjach technologicznych nie wiedzą nic. Chcieliby wiedzieć więcej, ale żeby nie było nudno, „tak jak w szkole”, „żeby coś się działo”. Opracowaliśmy więc innowacyjny projekt pt. Programowanie ciekawości, który w 2014 roku został zwycięzcą w konkursie EIFL-PLIP Innowacyjne biblioteki przygotowujące dzieci i młodzież do przyszłości. Naszym nadrzędnym celem jest pobudzenie ciekawości młodych ludzi w obszarze IT oraz rozwinięcie ich wyobraźni i kreatywności. Na bazie 10 aplikacji dostępnych online dostarczamy im podstawową wiedzę i umiejętności dotyczące mechaniki gier komputerowych. Dla podniesienia atrakcyjności aplikacje opierają się na grywalizacji. Już w czerwcu pod okiem fachowców pięciu najlepszych graczy stworzy własne gry wykorzystując nowo nabyte umiejętności. Poprzez połączenie nauki programowania i minikomputerów dajemy także szansę na zdobycie rzadkich i pożądanych umiejętności z zakresu robotyki na regularnie organizowanych warsztatach. Uczymy modelowania i renderowania w otwartym programie Blender oraz technologii druku 3D. Nasi bibliotekarze prowadzą warsztaty nauki programowania w programie Scratch, w ramach programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania, który jest wspierany przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych. Pobudzamy kreatywne wykorzystywanie nowoczesnych technologii także ucząc dzieci używać różnych aplikacji w systemie iOS i Android. We współpracy z uniwersyteckimi kołami naukowymi organizujemy pokazy robotów. Nasz ITLab skupia tych, u których dotychczasowa bariera technologiczna przeobraża się w fascynację. Prowadzone w nim działania sprzyjają rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci i młodzieży, a w dalszej perspektywie mogą ułatwić im znalezienie dobrej pracy. Wpływa to na wzrost atrakcyjności biblioteki jako miejsca innowacyjnego i otwartego na potrzeby społeczeństwa.
ITLab jest wspierany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako Strefa Innowacji.
W lutym 2015 roku Darren Hoerner z Fundacji Billa i Melidy Gates’ów odwiedził naszą bibliotekę. Oto jego wypowiedź:
"Podczas mojej wizyty w bibliotece byłem pod wrażeniem wielkiej różnorodności usług dedykowanych innowacyjnemu wykorzystaniu technologii informatycznych. W społeczności z długą historią górnictwa i inżynierii, wspaniale jest widzieć bibliotekę podnoszącą umiejętności techniczne społeczeństwa i pomagającą mu wejść w przyszłość. Poprzez, między innymi, modelowanie 3D i robotykę biblioteka daje następnemu pokoleniu możliwość zetknięcia się z narzędziami potrzebnymi do przygotowania się do przyszłości."

(1) IFLA (ang.) The International Federation of Library Associations and Institutions reprezentuje interesy bibliotekarzy i pracowników informacji na całym świecie. Została powołana w Edynburgu w 1927 r. Należy do instytucji niezależnych, niepublicznych i niekomercyjnych. IFLA zrzesza obecnie 1.700 członków ze 155 krajów z całego świata, w tym Polski, reprezentowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Bibliotekę Narodową.

Kalendarium