Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Poznajmy się, czyli integracja z wolontariuszami

Utworzono dnia 21.11.2014
Czcionka:

Warunkiem efektownej i efektywnej działalności instytucji kultury, prócz wielu czynników natury merytorycznej czy ekonomicznej, jest dobra współpraca na wielu płaszczyznach. Po to, by działania biblioteki w Rejonie Południe były celowe, oryginalne i skuteczne postanowiłyśmy zorganizować dwuetapowe spotkanie z goszczącymi w naszym mieście wolontariuszami z Francji, Włoch, Hiszpanii i Turcji. Korzystając z przygotowanej prezentacji multimedialnej, przybliżyłyśmy naszym gościom fakty dotyczące wielu elementów dorobku społecznego Polski: historii, przyrody, obyczajów, religii, techniki, sztuki oraz innych materialnych i niematerialnych czynników typowych dla naszej kultury.

Mamy nadzieję, że informacje, które przekazałyśmy sprawiły, iż w umysłach naszych gości zakiełkowało wiele pytań, a przykłady świadczące o olbrzymim dorobku kulturalnym naszej ojczyzny zachęcą ich do zgłębiania wybranych zagadnień. Już na wstępie wolontariusze zaintrygowani prezentowanymi przykładami z przeglądu kina polskiego poprosili o zaprezentowanie wielokrotnie nagradzanej animacji Tomasza Bagińskiego pt. „Katedra”, prezentacja stolic Polski wzbudziła zainteresowanie ich dokładnym położeniem na mapie Polski, a wspomnienia z czasów PRL-u wymagały ich szerszego omówienia na forum spotkania.
Aby nadmiar informacji nie przyprawił naszych gości o zawrót głowy, zadbałyśmy także o ich podniebienia – organizując warsztaty kulinarne. Pod fachową opieką wytrawnej śląskiej kucharki, pani Róży, nauczyliśmy wolontariuszy jak przygotować tradycyjne pierogi z mięsem lub kapustą i grzybami, a w tle towarzyszyła nam muzyka polskich zespołów. Opanowanie techniki lepienia pierogów okazało się niełatwe, ale żmudną pracę zrekompensował wyśmienity posiłek i deser (szarlotka „Made in Library” oraz „malagi” ze specjalną dedykacją dla Jesúsa z Hiszpanii).

Poznajmy się, czyli integracja z wolontariuszami

Utworzono dnia 17.07.2015, 12:34

Kalendarium