Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach

Utworzono dnia 15.11.2021
Czcionka:


 

19 listopada (piątek) w godz. 17:00-21:00 zapraszamy do Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d na Piekarską Noc Bibliotek organizowaną w ramach projektu "Biblioteka poza biblioteką". W trakcie wydarzenia chcemy zaproponować zarówno młodym jak i dorosłym mieszkańcom miasta szereg inicjatyw wzmacniających lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i udziału w kulturze w naszym mieście.

PROGRAM:

Wejdź do gry! – strefa dla dzieci i młodzieży, składająca się z kilku stanowisk, na których uczestnicy będą mogli zagrać w różnego rodzaju gry od tradycyjnych po wirtualne. Na każdym stanowisku gracze otrzymają pieczątkę. Skompletowanie wszystkich pieczątek pozwoli na udział w losowaniu nagród o godz. 20:00

Stanowiska rozgrywek:

  • Escape Room – biblioteczny pokój zagadek, z którego musisz się wydostać rozwiązując zagadki i szukając wskazówek wśród bibliotecznych półek
  • Przekrocz granicę rzeczywistości z okularami Oculus Rift, dzięki którym przeniesiesz się na Rollercoaster lub do stacji kosmicznej, gdzie będziesz wykonywał polecenia przyjaznego robota
  • Magiczny dywan – interaktywna gra podłogowa, która pozwoli Ci zagrać w piłkę nożną, kręgle lub tenisa w bibliotece. Wyświetlane na podłodze gry spodobają się zarówno przedszkolakom jak i dzieciom w wieku szkolnym
  • Gry bez prądu – tej rozrywki nie trzeba przedstawiać nikomu bo to nic innego jak gry planszowe. W swoich zbiorach mamy ich naprawdę sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie
  • Gry i zabawy podwórkowe – przenieś się do czasów dzieciństwa swoich rodziców i zobacz w co się bawili, kiedy nie było jeszcze Robloxa i Minecrafta
  • Turniej interaktywnych quizów w aplikacji Kahoot

Cuda niewidy – pokaz iluzji w wykonaniu Dominika Kokoszki.

Warsztaty wokół książki Sylwii Chutnik pt.„ Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek”, dla dzieci w wieku 5-10 lat

godz. 17:00-18:00. Obowiązują zapisy: tel. 32 767 59 75

Warsztaty nie tylko dla dziewczyn, ale wszystkich młodych ludzi, którzy chcą się zainspirować niezwykłymi postaciami. Zajęcia oparte są na książkach z cyklu „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” prezentujących nie tylko charyzmatyczne osobistości historyczne, ale również współczesne, takie jak Martyna Wojciechowska, Zosia Kaczmarek, DJ Wika, dziewczyny z fundacji Akcja Menstruacja i wiele innych kobiet. Każda opowieść pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Prowadzenie: Ewa Baranowska-Jojko oraz Monika Witczak (Śląscy Blogerzy Książkowi).

Literacki panel dyskusyjny pod hasłem "Śląsk kobiecym okiem” 

godz. 18:30-20:00. Wstęp wolny!

Porozmawiamy z Sabiną Waszut, Moniką Kassner i Katarzyną Siwczyk, jak pisze się na Śląsku i o nim, jak ważna jest specyfika tego regionu: historia, język, ważne postacie. Sięgniemy do historii, ale poruszymy też aktualne tematy, a to wszystko w literackim ujęciu. Moderatorem dyskusji będzie Małgorzata Nowak ze stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi.

Sabina Waszut – jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – „W obcym domu” i „Zielony Byfyj” oraz książki „Bar na starym osiedlu” i „Dobra noc”. W lipcu 2021 ukazała się najnowsza powieść „Listy z czarnych miast” z cyklu „Emigranci”. Mieszka na Śląsku. Mama dwójki dzieci. Od lat zakochana w górach.

Monika Kassner – Historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci: przygodowo-historycznej Zaginione perły księżnej Daisy oraz popularno-naukowej Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat. Dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski, a dla dorosłych udanego debiutanckiego kryminału retro Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było. Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka. Pasjonuje się historią Śląska i średniowiecza, zwłaszcza angielskiego. Uważa, że historia miejsca, w którym mieszkamy, jest kluczem do poznania samego siebie.

Katarzyna Siwczyk – autorka książki „Kobiety ze Śląska”, dziennikarka i redaktorka, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W dniach 22-25 listopada 2021 roku zapraszamy do Piekar Śląskich na cykl wydarzeń wzmacniających lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i udziału w kulturze. W myśl idei projektu "Biblioteka poza biblioteką" proponowane spotkania i warsztaty odbędą się w kilku miejscach, nie tylko w naszej siedzibie. 

Część wydarzeń zaplanowanych jest dla grup zorganizowanych, na inne wstęp jest wolny lub obowiązują zapisy. Zapraszamy!

22 listopada

godz. 10:00-14:00, Spotkanie autorskie i warsztaty dla dzieci z Robertem Maciągiem - autorem książki „Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka”.
Lokalizacja: Biblioteka Centralna, ul. Kalwaryjska 62d. Zajęcia dla grup zorganizowanych!

Opis warsztatów:
Okazuje się, że legenda o wawelskim smoku i jego tragicznej śmierci była wyssana z palca przez ówczesnych kronikarzy. Nie dość, że smok wcale nie był zły, to jeszcze przyjaźnił się i z krakowską królewną i z szewczykiem i to dzięki nim (nie mogąc znaleźć w Krakowie spokoju) uciekł przez pół świata to tajemniczego Kitaju. O wszystkim tym dowiedział się Robb Maciąg, który wzruszony prawdziwą historią przyjaźni i wspaniałych przygód smoka postanowił wszystko spisać i wydać jako książkę. Książka ta, pod tajemniczym tytułem „Wielka Ucieczka Wawelskiego Smoka” poprowadzi Was z Krakowa, przez Turcję, Persję i Azję Środkową aż do Kitaju – kraju leżącego za wielką pustynią i wielkim murem, a w którym ludzie kochają smoki.

godz. 17:00, „Z herbatą przez świat” – warsztaty herbaciano-podróżnicze z Robertem Maciągiem – podróżnikiem, autorem książki „Tysiąc szklanek herbaty”.
Lokalizacja: Aula Akademickiego Zespołu Szkół (Piekarski UTW), ul. Gimnazjalna 24. Wstęp wolny!

Opis warsztatów:
Warsztat polega na opowieści podróżniczej prowadzącej uczestników przez kilka krajów (Indie, Japonia, Etiopia, Iran, Tybet, Chiny, Maroko) połączonej z parzeniem lokalnych herbat. Będą herbaty słodkie, gorzkie, słone a nawet takie, które herbatami wcale nie są.Nie jest to więc warsztat polegający na ceremonii parzenia (jak w Japonii czy Chinach), ale 90 minutowej podróży z herbatą w dłoni. Uczestnicy poznają różnorodność herbat, metod parzenia, co jest genezą tradycji towarzyszących piciu kolejnych herbat itd. Przy okazji poznają kulturę odwiedzanych krajów. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki autora pt. „Tysiąc szklanek herbaty”.

24 listopada

godz. 10:00, Warsztaty scrapbookingu dla dzieci
Lokalizacja: Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Kazimierza Wielkiego 1
Zajęcia dla grup zorganizowanych!

godz. 13:00, Warsztaty scrapbookingu dla dorosłych
Lokalizacja: Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Kazimierza Wielkiego 1
Obowiązują zapisy: tel. 32 767 59 75

Opis warsztatów:
Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia kartek okolicznościowych oraz dekorowania albumów ze zdjęciami, pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od ang. scrapbook, oznaczającego taki album. Natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków, naklejek, dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku itd. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własnoręczne prace pod okiem instruktora, z materiałów, które zapewni organizator.

25 listopada

godz. 17:30, Debata literacka „Za Różewiczem” - z Hanną Diktą, Karoliną Oparą-Zych i Michałem Muszalikiem w roku jubileuszu stulecia urodzin Tadeusza Różewicza porozmawia Jakub Strumień.
Lokalizacja: Biblioteka Centralna, ul. Kalwaryjska 62d. Wstęp wolny!

Opis spotkania:
Rok 2021 został ogłoszony m.in. Rokiem Tadeusza Różewicza. Ta okazja zapewne w sposób szczególny zachęca do wymiany doświadczeń w obcowaniu z twórczością jednej z najwybitniejszych postaci literatury współczesnej. Wobec cielesnej nieobecności Pana Tadeusza na naszym spotkaniu i oszczędzając Mu tym samym znudzenia zmieszanego z zażenowaniem, uczestnicy spotkania pozwolą sobie na rozmowę na Jego temat.

----------------------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ

 

 

 

 

Kalendarium