Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Library. I Love It! w Austrii

Utworzono dnia 21.05.2015
Czcionka:

Wraz z wszystkimi partnerami projektu, w dniach 17 - 21 maja 2015 byliśmy gośćmi Stadtbücherei w Dornbirn, której dyrektorem jest dr Ulrike Unterthurner.

 

   Dornbirn to miasto regionie Vorarlberg w Austrii z zachwycającą architekturą, krajobrazem i przyjaznym klimatem. Biblioteka pozytywnie zaskakuje aranżacją wnętrza; tradycyjnie z zewnątrz wyglądający budynek, wykorzystuje nowoczesne i ciekawe rozwiązania architektoniczne.
   W pierwszym dniu, po serii wykładów i prezentacji multimedialnych obrazujących działalność sieci bibliotek w Dornbirn, krótkiej wizycie w sąsiadującej z biblioteką szkole i obejrzeniu plenerowego występu uczniów, spotkaliśmy się z przedstawicielką lokalnych władz. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie, który prowadził Reinhard Ehgartner, profesor Uniwersytetu w Salzburgu, dyrektor Österreichisches Bibliothekswerk. Pełen wrażeń i różnorodnych aktywności dzień zakończyliśmy pobytem na tarasie widokowym góry Karren, skąd podziwialiśmy piękną panoramę okolicy.
   Następnego dnia udaliśmy się do Bregenzer Wald, krainy lasów i hal, rozproszonych wiosek, hodowli i mleczarstwa. W wiosce Schwarzenberg odwiedziliśmy ładnie i funkcjonalnie urządzoną bibliotekę oraz Muzeum Angeliki Kauffmann. Warto dodać, że muzeum mieści się w zabytkowym szesnastowiecznym obiekcie - budynek jest historyczny, ale sale wystawowe zostały nowocześnie urządzone. Okresowe wystawy są poświęcone twórczości znanej barokowej malarki Angeliki Kauffmann, której rodzina była blisko związana ze Schwarzenbergiem.
   W okolicy Egg zwiedziliśmy nowoczesną farmę Familienbauernhof Metzler, słynącą tradycyjnymi wyrobami serowarskimi.
   W Bibliotece i Mediatece Krumbach podczas kolejnego spotkania dyrektorka naszej biblioteki, Aleksandra Zawalska-Hawel zaprezentowała zgromadzonym fragment legendy Wars i Sawa z książki dla dzieci wydanej w języku polskim, angielskim i niemieckim. Zbiór polskich legend został przekazany w darze bibliotece.
   Prawdziwą perłą wśród bibliotek, okazała się Vorarlberger Landesbibliothek w Bregenz, zajmująca budynek dawnego klasztoru Kapucynów. Znajdują się tam m.in. skarby dziedzictwa narodowego Vorarlbergu, rękopisy, inkunabuły. To miejsce, gdzie historia i architektura sakralna harmonijnie współgra z nowoczesnością.
   Byliśmy w niewielkiej bibliotece w Rorbach, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie „Śpiąca Królewna” w wykonaniu młodych czytelników. Mieliśmy okazję zobaczyć stare miasto w Bregenz. Pełni ono rolę centrum kulturalnego w rejonie Jeziora Bodeńskiego. Szczególnie znane jest z corocznego Festiwalu Bregenckiego (Bregenzer Festspiele), na którym prezentowane są spektakularne inscenizacje operowe na największej wodnej scenie świata.
   Podczas spotkania kończącego wizytę u austriackich partnerów, czekała wszystkich niespodzianka przygotowana przez naszą dyrektorkę. Była to prezentacja przypominająca wcześniejsze spotkania i wszystkie osoby biorące udział w projekcie Library. I Love It! Reakcja uczestników zaskoczyła chyba nawet samą autorkę! Dowodzi to niezbicie, że realizacja projektu, oprócz zamierzonych celów, spowodowała jeszcze coś szczególnego: wszyscy uświadomiliśmy sobie, jak jesteśmy sobie bliscy, a Europa jest naszym wspólnym domem!
   Austriackie biblioteki które odwiedziliśmy, cechują się kompleksowością, funkcjonalnością, dobrym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni oraz estetyką. Ich dobrze wyposażone pomieszczenia służą nie tylko do wypożyczania książek, ale są to miejsca przeróżnych aktywności, integracji społecznej i edukacji. Warto wspomnieć, że niektóre z nich są w 80% finansowane są przez Kościół.

Dziękujemy całemu zespołowi biblioteki w Dornbirn za niezwykle miłe przyjęcie oraz bardzo dobrą organizację wizyty!

Barbara Domin
Uczestniczka projektu Library. I Love It!

 

Library. I Love It! w Austrii

Utworzono dnia 20.07.2015, 13:13

Kalendarium