Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Akademia Ratownictwa zaprasza

Utworzono dnia 15.04.2013
Czcionka:

Rozpoczynamy realizację nowego projektu, który jest adresowany w głównej mierze do dzieci i młodzieży w wieku od lat 5 do 15. Nasz projekt Akademia Ratownictwa jest finansowany przez Fundację ING Dzieciom i jest laureatem konkursu grantowego pod nazwą „Dobry Pomysł”.


Spotkanie inauguracyjne dla chętnych do uczestnictwa – zapoznanie z planem poszczególnych działań i przebiegiem spotkań, odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 17:00 w oddziale dla dzieci i młodzieży.

Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach, którzy wiedzieli jak się zachować w sytuacji zagrożenia; o 6-letnim Adasiu, który wezwał pogotowie, gdy jego mama chorująca na cukrzycę straciła przytomność, albo 12-letnim Mateuszu, który powiadomił straż pożarną, gdy rodzice zatruli się tlenkiem węgla. Warto zastanowić się, jak wiele dzieci mogłoby kogoś uratować, gdyby posiadało odpowiednią wiedzę i umiejętność odpowiedniego do sytuacji zachowania i działania.

Poprzez realizację projektu Akademia Ratownictwa chcemy zwrócić uwagę na umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez dzieci i młodzież. Tym tematem chcemy zainteresować także ich rodziców i opiekunów. W ramach projektu zapraszamy do udziału w licznych spotkaniach i działaniach, a wśród nich:

- Lew Lucjan i dzielni ratownicy - spotkanie dla dzieci od lat 5 do 7.
- Pierwsza pomoc w razie wypadku – ogłoszenie międzyszkolnego konkursu plastycznego na plakat promujący prawidłowe postawy i zachowania w razie zagrożeń (szkoły podstawowe i gimnazja).
- Spotkanie dla dorosłych z ratownikiem medycznym mające na celu m. in. przekazanie informacji i jej upowszechnienie, jakiej wiedzy i sposobu przekazania oczekują ratownicy od osób zgłaszających wypadek czy inne zagrożenie.
- Wycieczka z dziećmi do miejscowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Mały Ratownik – warsztaty dla dzieci starszych (8 do 15 lat) z wykorzystaniem obrazków do kolorowania, rymowanek, zajęcia praktyczne w grupach, umiejętność rozpoznawania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu oraz umiejętność szybkiego reagowania.
- Skrzaty ze starej szafy - przedstawienie teatralne nawiązujące w swej tematyce do efektywnego szukania pomocy i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach
- Zdobywamy Kartę Rowerową – spotkania dla dzieci od lat 10 (działanie we współpracy z Miejskim Gimnazjum nr 2) zakończone zdobyciem Karty Rowerowej.
 
Projekt realizowany będzie w okresie od kwietnia do czerwca br. O szczegóły pytaj w oddziale dla dzieci i młodzieży w bibliotece przy ulicy Kalwaryjskiej 62 D, tel. 32 767 59 75 w. 38

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału!

Kalendarium