Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rozpoczynamy skanowanie cymeliów Izby Regionalnej

Utworzono dnia 29.01.2018

Pierwszym białym krukiem, który od kilku dni możemy już podziwiać na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest Złota Księga założona z okazji budowy Kopca Wyzwolenia Śląska w Wielkich Piekarach z 1932 r. Księga jest najcenniejszym zabytkiem przechowywanym w zbiorach piekarskich. Na 134 kartach kroniki znajdują się odręczne zapisy osób pracujących przy sypaniu Kopca Wyzwolenia, zrzeszonych w setkach organizacji, instytucji i stowarzyszeń z terenu całego Górnego Śląska, ale także całego kraju. Znajdziemy tam m.in. wpisy Wojciecha Korfantego i członków jego rodziny, księdza Emila Szramka, piekarskiego poety Maksymiliana Jasionowskiego, ppłk. Kazimierza Florka, członkiń Towarzystwa Polek, uczniów Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, terenowych oddziałów Związku Powstańców Śląskich, pracowników starostwa powiatowego w Świętochłowicach, Komisariatu II Policji Województwa Śląskiego w Katowicach, a nawet amerykańskiej ekipy filmowej. Księga jest nieocenionym źródłem wiedzy o międzywojennej Polsce, a także patriotycznej postawie Ślązaków.

W dalszej kolejności digitalizacji zostaną poddane inne ciekawe rękopisy jak Pamiętnik Związku Powstańców Śląskich Wielkie Piekary z 1931 r., Protokólarz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Szarleju z 1919 r., przedwojenne kroniki i dziennik szkół z Piekar i Szarleja, książki i druki ulotne wydawane w Piekarach w okresie 1850-1939 przez Teodora Heneczka, Teofila Nowackiego, Karola Osadnika i Stanisława Czerniejewskiego.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dobrej współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka z Biblioteką Śląską. Rozważając różne formy publikacji piekarskich zbiorów biblioteka zdecydowała nie tworzyć własnej platformy, ale skorzystać z doświadczenia działającego od 11 lat na terenie Śląska sprawdzonego partnera, jakim jest Śląska Biblioteka Cyfrowa. Dzięki temu piekarskie perełki nie ulegną rozproszeniu i dotrą do odbiorców na całym świecie.  Uczestnictwo w wieloletnim programie digitalizacji zbiorów śląskich otworzyło nowe możliwości i dostęp do nowoczesnych i profesjonalnych skanerów w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej. Docelowo wszystkie zbiory Izby Regionalnej, o ile nie będą stały na przeszkodzie prawa autorskie, zostaną udostępnione w bibliotece cyfrowej.

Podsumowanie akcji "100 obiektów na 100-lecie odzyskania niepodległości" wraz z prezentacją oryginałów zeskanowanych obiektów oraz wystawą starej fotografii odbędzie się 15 listopada 2018 roku.

Osoba do kontaktu: Łukasz Żywulski, instruktor@biblioteka.piekary.pl tel. 32 767 59 75

Kalendarium