Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa Barbary Matonii

Utworzono dnia 04.10.2018
Czcionka:

4.10.2018 o godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Barbary Matonii pt. "Pomiędzy"

Prace pochodzącej z Piekar Śląskich malarki, Barbary Matonii, mogą być opisane jako sztuka harmonii – kieruje ona uwagę odbiorcy przede wszystkim na to, co pomiędzy; zamiast prostych dychotomii, takich jak czerń i biel, dobro lub zło, sacrum i profanum, zdaje się unaoczniać ona wielość odcieni ludzkiego doświadczenia i związanych z nim emocji. W swojej twórczości szuka więc równowagi i spokoju, tak przecież potrzebnych w naszym życiu.

Naznaczone silnym, duchowym wymiarem obrazy mogą być traktowane jako fizyczne emblematy jungowskich archetypów. Kolorystyczna, jak również warsztatowa różnorodność obrazów oddaje wieloznaczność i transgresywność ludzkiego bycia w świecie – bezmierne, porażające głębią przestrzenie łączą się z uniwersalnymi symbolami, podświadomie przechowywanymi w każdym z nas. Poprzez kontakt z obrazami malarki odbiorca może mieć do czynienia z przykładami sztuki stricte figuratywnej (nawet jeśli są to treści natury psychicznej i duchowej), z drugiej strony nie sposób odmówić jej twórczości abstrakcyjnego wymiaru, gdzie zamiast prezentacji fenomenów, stykamy się z czymś na wzór ich intuicyjnego odczuwania.

Malarstwo akrylowe na płótnach różnego rodzaju (zarówno mniejsze, ikoniczne, jak i dzieła większego formatu) przełamywane jest wplataniem innych technik, takich jak asamblaż, wykorzystujący przy tym przedmioty o silnej, uniwersalnej, choć nieraz także mocno indywidualnej, wymowie. Słowem tak samo jak ma to miejsce w codziennym życiu, każdy element twórczości malarki, od zastosowanej techniki i formatu, po samą tematykę dzieł, poddawany może być coraz to nowym próbom interpretacji, niczym w labiryntach Borgesa czy figurze koła hermeneutycznego, gdzie przy każdej próbie odczytania pojawiają się nowe znaczenia, tworząc tym samym jedyną w swoim rodzaju więź między dziełem a jego odbiorcą – więź, która poprzez swoje działanie może przynieść oczyszczenie, zarówno dla twórcy, jak i każdej osoby podejmującej się nawiązania relacji z obrazem.

Koordynacja i przygotowanie merytoryczne wystawy: Kevin Nazencew


Wystawa Barbary Matonii

Utworzono dnia 10.10.2018, 14:46

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 567

W poprzednim tygodniu: 637

W tym miesiącu: 1293

W poprzednim miesiącu: 2965

Wszystkich: 199706