Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

VII Piekarskie Zimowe Ptakoliczenie

Utworzono dnia 24.01.2018
Czcionka:

Zapraszamy na VII piekarskie Zimowe Ptakoliczenie

Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich wraz z  Piekarskim Stowarzyszeniem Przyrodników jak co roku włączy się w akcję Zimowego Ptakoliczenia organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na terenie całego kraju. Po raz kolejny zapraszamy na wycieczki z przewodnikami i wspólne obserwowanie skrzydlatych mieszkańców i gości naszego miasta.

Zimowe Ptakoliczenie tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend stycznia. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków proponuje, by w tym czasie wyjść z domu i policzyć ptaki zimujące blisko ludzkich siedzib. Można to zrobić indywidualnie, my jednak zachęcamy, by przyłączyć się do naszej grupy i spróbować rozpoznać i policzyć ptaki wraz z doświadczonymi ornitologami.
 
Podczas VII piekarskiego Zimowego Ptakoliczenia będziemy wypatrywać ptaków:

  • w sobotę 27 stycznia na Kalwarii, zbiórka o 10:00 przy bramie głównej obok pomnika Papieża, skąd wyruszymy na spacer po Wzgórzu Kalwaryjskim. Trasa łatwa, dla wszystkich chętnych bez względu na wiek, wymagany strój odpowiedni do warunków atmosferycznych, czas trwania ok. 1,5 – 2 godziny;
  • w niedzielę 28 stycznia w dolinie Brynicy, zbiórka o 9:00 na parkingu przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Kamieniu. Trasa średnio trudna: przejście brzegiem rzeki Brynicy od dzielnicy Kamień do dzielnicy Dąbrówka Wielka na wysokości ujścia Jaworznika. Wymagany strój odpowiedni do warunków atmosferycznych,
    w szczególności dobre obuwie umożliwiające spacer w śniegu. Czas trwania ok. 2 godziny.
     

Przydatne, choć niekonieczne będą przewodniki do rozpoznawania ptaków, lornetki i aparaty fotograficzne, niezbędny dobry humor. Nieznajomość gatunków ptaków nie jest przeszkodą, będzie okazja poznać je z nami. Zapraszamy wszystkich chętnych, wycieczki mają charakter otwarty i są całkowicie bezpłatne.

Z dokładniejszymi informacjami na temat Zimowego Ptakoliczenia można zapoznać się na stronach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Raport z zimowego ptakoliczenia 2018

Utworzono dnia 07.02.2018, 09:09

Sześćdziesiąt siedem ptaków – przedstawicieli jedenastu gatunków – zaobserwowaliśmy na Kalwarii podczas VII piekarskiego Zimowego Ptakoliczenia. Prym wiodły tym razem gile – wypatrzyliśmy aż 24, poza tym naliczyliśmy 14 bogatek, 8 modraszek, 5 kawek, po 3 sroki, kosy i gołębie miejskie, po 2 sójki, kowaliki i gawrony, pojawił się nawet krogulec! Mieliśmy też okazję przyjrzeć się z bliska harcom trzech wiewiórek. Spacer kalwaryjskimi dróżkami okazał się bardzo przyjemny, a wypatrywanie, nasłuchiwanie, rozpoznawanie i liczenie ptaków dostarczyło wielu niecodziennych wrażeń.

Kalendarium

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 477

W poprzednim tygodniu: 782

W tym miesiącu: 2881

W poprzednim miesiącu: 3032

Wszystkich: 138501