Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Piotrem Tymińskim

Utworzono dnia 18.01.2019
Czcionka:

7.02.2019 o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Tymińskim - autorem poczytnych powieści historycznych "Wołyń. Bez litości", "Przybysz" i "Lwowski ptak". 
Spotkanie odbędzie się przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autora z autografem.

Piotr Tymiński - ur. w 1969 r., jest historykiem z wykształcenia i zamiłowania, specjalistą w dziedzinie mniejszości narodowych w Polsce. Jego twórczości przyświeca myśl przekazywania czytelnikom wiadomości z naszych dziejów w jak najbardziej przystępny sposób.  

O swojej najnowszej książce "Lwowski ptak", której premiera miała miejsce 25 października 2018 r. pisał tak:

"Powieść  „Lwowski ptak” napisałem dla uczczenia pamięci setek lwowskich dzieciaków, które w listopadzie 1918 roku chwyciły za broń. Fenomenem tego zrywu było to, że przecież nie znały one Polski nawet  z opowieści swych dziadków. Niesłychany patriotyzm, heroiczne bohaterstwo i co za tym idzie krwawe straty, doprowadziły w rezultacie do spełnienia marzeń pokoleń."

Głównym bohaterem książki jest piętnastoletnia Antonina zwana Tońką. Swój protest przeciw próbie zawładnięcia polskim Lwowem wyraża przyłączeniem się do młodzieży wstrząśniętej takim obrotem spraw. Dziewczyna wychowana w patriotycznej rodzinie pragnie walczyć z bronią w ręku. Początkowo obserwuje bój niejako z boku nieustannie podejmując próby wzięcia w nim udziału w taki czy inny sposób. W końcu zostaje wtłoczona w wydarzenia powstańcze i broń trafia w jej dłonie.


 

Spotkanie z Piotrem Tymińskim

Utworzono dnia 08.02.2019, 08:17

7 lutego 2019 Miejską Bibliotekę Publiczną im. Teodora Heneczka odwiedził Piotr Tymiński – historyk, specjalista do spraw mniejszości narodowych w Polsce, autor poczytnych powieści historycznych "Wołyń. Bez litości", "Przybysz" i "Lwowski ptak". 

Motywem przewodnim spotkania była jego najnowsza książka „Lwowski ptak”, wydana przez oficynę Novae Res, której premiera miała miejsce w październiku 2018 r. Książka powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń – obrony Lwowa w 1918 r. Jest także formą hołdu dla bohaterskiej postawy młodych mieszkańców polskiego Lwowa określanych w historiografii Orlętami Lwowskim.  Autor w trakcie spotkania przypomniał jak wyglądało miasto w okresie po I wojnie światowej, przybliżył kontekst historyczny tamtych wydarzeń oraz opowiedział o relacjach polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym. Zaznaczył, że inspiracją do napisania tej książki była 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie spotkania autor opowiedział także o pozostałych swoich książkach, które także mocno związane są z historią Polski w XX wieku. Wszystkie książki Piotra Tymińskiego są dostępne do wypożyczenia w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Warto po nie sięgnąć, by dowiedzieć się o losach bohaterów jego powieści historycznych.

W spotkaniu uczestniczył Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, który przekazał gratulacje i pozdrowienia od Prezydent Miasta Sławy Umińskiej-Duraj oraz Dariusz Czech Przewodniczący Zarządu Regionu Śląskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność 80.

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 794

W poprzednim tygodniu: 1204

W tym miesiącu: 2979

W poprzednim miesiącu: 3096

Wszystkich: 204488