Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z autorem książki "Ołowiane dzieci"

Utworzono dnia 14.03.2022
Czcionka:

7 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00 zapraszamy do Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich na spotkanie z Michałem Jędryką - autorem książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia".

Michał Jędryka opisał w niej historię swoją i swoich kolegów dotkniętych ołowicą (chorobą zawodową hutników), która w połowie lat 70. zagrażała życiu i zdrowiu także małych mieszkańców osiedla zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Metali Nieżelaznych w Katowicach-Szopienicach (Huta Uthemanna). Autor w swoim reportażu opisuje okoliczności podjęcia próby ratowania dzieci spod huty przez miejscową lekarkę Jolantę Wadowską-Król oraz prof. Bożenę Hager-Małecką - konsultantkę wojewódzką i ordynatorkę oddziału pediatrii szpitala w Zabrzu. Przy okazji przedstawił również niezrozumiały z punktu widzenia racjonalnej ochrony zdrowia opór komunistycznych władz w dostrzeżeniu problemu zatruwania środowiska i ludzi przez jeden z największych zakładów pracy na ówczesnym Górnym Śląsku.

Spotkaniu będzie towarzyszył wernisaż wystawy akwareli autorstwa Michała Jędryki. Wystawę będzie można oglądać do 14 maja 2022. 

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki autora.
 

 

Spotkanie z Michałem Jędryką

Utworzono dnia 08.04.2022, 14:54

Wieczór 7.04.2022 w Izbie Regionalnej upłynął pod znakiem opowieści Michała Jędryki o dzieciach z osiedla przy Hucie Szopienice, którym w latach 70. zagrażała niebezpieczna choroba - ołowica. W sali której odbywało się spotkanie zawisły wyjątkowe śląskie obrazy namalowane techniką akwareli, które można oglądać do 14 maja 2022. Dziękujemy Panu Michałowi Jędryce za odwiedzenia naszego miasta i ciekawą opowieść.

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 717

W poprzednim tygodniu: 885

W tym miesiącu: 268

W poprzednim miesiącu: 3892

Wszystkich: 304093