Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Po czcionce do książki - dofinansowanie projektu!

Utworzono dnia 23.04.2017
Czcionka:

Z radością zawiadamiamy, że nasza biblioteka otrzymała grant w wysokości 9 tysięcy zł z programu "Patriotyzm Jutra", na realizację projektu "Po czcionce do książki. Śladami piekarskiego drukarza Teodora Heneczka".

Motywem wiodącym projektu jest postać Teodora Heneczka - polskiego drukarza wydającego książki w Niemieckich Piekarach (Piekary Śląskie) w XIX wieku. W 2017 roku przypada 200. rocznica urodzin i 170. rocznica założenia przez niego pierwszej polskiej drukarni w tym mieście. Jest to dobra okazja do zaprezentowania mieszkańcom miasta i regionu roli Piekar w pielęgnowaniu języka ojczystego i tożsamości narodowej.

Projekt ma charakter regionalny, ale bez wątpienia porusza zagadnienia uniwersalne takie jak patriotyzm, tradycja, historia i kultura polska. Skierowany jest do uczestników z każdej grupy wiekowej i będzie realizowany z wykorzystaniem aktywnych metod pracy. W ramach projektu przewidziane są działania o charakterze edukacyjnym popularyzujące wiedzę o warsztacie i dokonaniach słynnego piekarskiego drukarza oraz jego roli w umacnianiu polskości na Górnym Śląsku.

Planowane są działania zachęcające dzieci, młodzież i dorosłych do poznania historii zasłużonego mieszkańca miasta w formie konkursu historyczno-literackiego, warsztatów papierniczych i drukarskich oraz wystawy tematycznej. Trwałym śladem, który zostanie po zakończeniu realizacji projektu będzie krój pisma o nazwie "Heneczek", będący rekonstrukcją jednej z czcionek używanych w XIX-wiecznym warsztacie piekarskiego drukarza.

 Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra"  

Kalendarium

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 703

W poprzednim tygodniu: 748

W tym miesiącu: 1838

W poprzednim miesiącu: 3374

Wszystkich: 100251