Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Odnaleźliśmy Skarb Niepodległej!

Utworzono dnia 27.07.2018
Czcionka:

Gra terenowa była doskonałą okazją do przypomnienia i sprawdzenia podstawowej wiedzy patriotycznej naszych najmłodszych Czytelników. To kolejne działanie Biblioteki dla uczczenia zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzieci miały duży zasób wiadomości o wydarzeniach z 1918 roku, dodatkowo prawie wszystkie drużyny, które poruszały się po trasie wg mapy, znały cały (3 zwrotki!) hymn. Uczestnicy popisali się wiedzą o godle i symbolach narodowych. Najwięcej emocji wzbudził odnaleziony Skarb Niepodległej! Nie było to łatwe zadanie. Z ziemi wykopaliśmy Skarb, w którym, jak na skarb przystało znaleźliśmy złote monety, flagę Polski, orła, książkę z 1933 roku „Józef Piłsudski twórca Niepodległego Państwa Polskiego” w opracowaniu Henryka Cepnika oraz Przesłanie do znalazców. Zwyciężyła drużyna, która w najkrótszym czasie zdobyła najwięcej punktów na 3 stanowiskach kontrolnych. Dodatkowym zadaniem było doniesienie czterech balonów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wolontariuszkom Joannie i Julii oraz naszej wolontariuszce europejskiej Helenie, która na życzenie dzieci zaśpiewała hymn swojej Ojczyzny - Portugalii. Razem przeżyliśmy wakacyjną, radosną lekcję historii – na świeżym powietrzu, pełną atrakcji, zabawy i uśmiechu!

 

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich został Józef Piłsudski, któremu powierzono misję tworzenia rządu. Przez ponad cztery pokolenia Polacy nie mieli swojego państwa, ale Naród przetrwał. Nasz język, zwyczaje, tradycja i nasza historia, dzięki miłości do Polski, były pielęgnowane w polskich domach i dały siłę na odrodzenie.

Odnaleźliśmy Skarb Niepodległej!

Utworzono dnia 27.07.2018, 12:48

Kalendarium

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 344

W poprzednim tygodniu: 591

W tym miesiącu: 1286

W poprzednim miesiącu: 2967

Wszystkich: 119958