Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Odczytujemy listy Pawła Słani. Dołącz do nas!

Utworzono dnia 21.10.2020

Izba Regionalna w Piekarach Śląskich zaprasza do współpracy pasjonatów historii przy opracowywaniu spuścizny Pawła Słani - piekarskiego nauczyciela, społecznika i porucznika rezerwy, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. W tym roku przypada 80. rocznica jego tragicznej śmierci, dlatego z tej okazji postanowiliśmy zdigitalizować wszystkie listy, które pozostawił po sobie, a które do zbiorów podarowali potomkowie jego narzeczonej Marii Lorc.

Zbiór listów z lat 1933-1937 obejmuje 40 jednostek. Wszystkie zostały opublikowane w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Teraz chcemy je w całości przepisać i opublikować w formie e-booka wraz z komentarzem. Jeśli chcesz wziąć udział w społecznej akcji dokumentowania historii miasta i jego mieszkańców, koniecznie napisz do nas już dziś. Całą pracę wykonamy zdalnie, a w przyszłym roku będziemy mogli je pokazać na wystawie w wyremontowanej Izbie Regionalnej.

Bardzo prosimy wszystkie chętne osoby do kontaktu z koordynatorem akcji:

mgr Łukasz Żywulski - opiekun Izby Regionalnej
instruktor@biblioteka.piekary.pl
facebook.com/izbapiekary
numer telefonu: 32 767 59 75

Osoby, które wezmą udział w akcji spisywania listów zostaną uwzględnione w planowanej publikacji elektronicznej jako współautorzy i tym samym dołożą swoją bezcenną cegiełkę do wzbogacania lokalnej historiografii.    

WSZYSTKIE LISTY MOŻNA PRZECZYTAĆ W INTERNECIE

Paweł Grzegorz Słania urodził się 24 maja 1912 roku w Piekarach Śląskich (wówczas Deutsch Piekar) jako syn Piotra i Agnieszki z domu Dyrgała (Dyrgalla). Ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie w Tarnowskich Górach i zdał egzamin dojrzałości dawnego typu klasycznego w 1930 roku. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, którą ukończył, ale ze względu na wybuch II wojny światowej nie zdążył obronić pracy magisterskiej, pt. „Uniwersytet Jagielloński w latach 1792-1800”, napisanej pod kierunkiem prof. Stanisława Kota. W trakcie studiów historycznych ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy przy 73 Pułku Piechoty w Oświęcimiu. Należał do 75 Pułku Piechoty stacjonującego w Chorzowie i Rybniku. Pracował w Publicznej Szkole Dokształcającej Wiejskiej w Piekarach Śląskich jako nauczyciel. W 1938 roku, wraz z Karolem Ciskiem, Janem Hanszlą i innymi działaczami społecznymi, powołał Kółko Miłośników Piekar Śląskich określone przez lokalna prasę „bardzo poważną placówką kulturalno-naukową”, której głównym zamiarem było powołanie regionalnego muzeum z siedzibą w Piekarach Śląskich oraz szerzenie kultury i oświaty. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że podczas powszechnej „cichej mobilizacji” z 24 sierpnia 1939 roku, jako oficer rezerwy, został wysłany w głąb kraju w celu uzupełnienia etatów oficerskich w tworzonych oddziałach Wojska Polskiego. Podczas Kampanii Wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej i został internowany w obozie w Kozielsku, skąd wysłał list do rodziny 22 września 1939 roku. Wiosną 1940 roku został zamordowany w tzw. zbrodni katyńskiej. Tablica ku jego pamięci znajduje się w Bazylice w Piekarach Śląskich.

Partnrerem akcji jest piekarskiwerk.pl

 


 

 

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 218

W poprzednim tygodniu: 827

W tym miesiącu: 2547

W poprzednim miesiącu: 3406

Wszystkich: 361965