Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Mój przyjaciel motyl

Utworzono dnia 12.03.2021
Czcionka:

14 marca obchodziliśmy Dzień Motyla, dlatego z wielkim entuzjazmem pragniemy przybliżyć nieco życie tych owadów oraz ich znaczenie dla człowieka. Z myślą o młodych mieszkańcach naszego miasta i regionu, (ale nie tylko - ucieszymy się, jeśli akcja osiągnie także poziom ogólnopolski a nawet światowy), przygotowaliśmy specjalną akcję edukacyjną pod hasłem "Mój przyjaciel motyl'. Na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy zaproponujemy Wam szereg działań, które mamy nadzieję pozwolą Wam bliżej poznać te pasjonujące owady, które już niedługo zaobserwujemy w budzącej się do życia przyrodzie.

Harmonogram akcji:

MARZEC-KWIECIEŃ / UDOSTĘPNIENIE KARTY PRACY I SCENARIUSZA ZAJĘĆ DLA DZIECI ORAZ ZAJĘCIA W PLACÓWKACH EDUKACYJNYCH

Na początek na naszej stronie internetowej udostępniamy do Waszej dyspozycji kartę pracy, na podstawie której każdy może rozpocząć swoją edukacyjną przygodę (i jednocześnie zabawę) z motylami. Zachęcamy wszystkich do pobrania materiałów i wykonania zadań w gronie rodzinnym. Jednocześnie zachęcamy wszystkie placówki przedszkolne i wczesneoszkolne oraz domy kultury, w których odbywają się zajęcia z dziećmi do zorganizowania zajęć z wykorzystaniem naszego scenariusza i karty pracy. Autorką materiałów edukacyjnych, plastycznych i literackich o motylach jest Dominika Kochanecka z Biblioteki Centralnej w Piekarach Śląskich, którą mogliście już poznać wcześniej sięgając do jej książki "Rajza z Chroboczkiym albo Podróż z Robaczkiem". Będziemy bardzo wdzięczni jak pod motylowym postem na facebooku umieścicie zdjęcia wypełnionych przez siebie kart pracy lub poinformjujecie nas, że w Waszych mediach społecznościowych pojawiły się fotorelacje z zajęć. Z przyjemnością je udostępnimy! Możecie je także przesyłać na adres instruktor@biblioteka.piekary.pl

MAJ / KONKURS PLASTYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH MIŁOŚNIKÓW MOTYLI     

W maju zaprosimy najmłodszych czytelników naszej biblioteki do konkursu plastycznego o tematyce związanej z motywem przewodnim projektu. O szczegółach poinformujemy na naszej stronie internetowej w odpowiednim czasie. Już teraz zachęcamy do udziału! 

CZERWIEC / WYSTAWA POKONKURSOWA W BIBLIOTECE CENTRALNEJ W PIEKARACH ŚLĄSKICH PRZY UL. KALWARYJSKIEJ 62D

Po zakończeniu konkursu zorganizujemy wystawę prac biorących udział w konkursie i wybierzemy zwycięzców w plebiscycie czytelników odwiedzających naszą bibliotekę. 

WRZESIEŃ / SIEJEMY ŁĄKĘ KWIETNĄ W BIBLIOTECZNYM OGRÓDKU

Na zakończenie projektu, we wrześniu 2021 roku, w ogródku przylegającym do Biblioteki Centralnej zasiejemy łąkę kwietną. O związanych z tym wydarzeniem dodatkowych atrakcjach informować będziemy na bieżąco.

-------------------------

Podczas trwania akcji w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62 d można otrzymać limitowane zakładki do książek oraz ulotkę informacyjną.

Serdecznie zapraszamy!

 

MÓJ PRZYJACIEL MOTYL

Ten przyjaciel jest niewielki,
lecz na pewno wyjątkowy

Delikatny i niegroźny,
no i bardzo kolorowy

Błyska oczkiem, pawim piórem,
zwinnie krąży ponad głową

Najpierw pulchna gąsienica,
potem szatę ma już nową

Lecz nie myślcie moi mili,
że to wszystko dla ozdoby

Skoro tylko świt nastanie,
jest do pracy już gotowy

Zapylanie jego działka,
dzięki temu masz co jeść

Więc gdy kiedyś go zobaczysz,
możesz śmiało wołać "cześć"

Lecz by mogły żyć motyle,
o przyrodę trzeba dbać

Owady szanować i ich świat,
pomagać i łąki siać!
 

Dominika Kochanecka

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Mój przyjaciel motyl - karta pracy

Utworzono dnia 12.03.2021, 10:30

Mój przyjaciel motyl - plakat

Utworzono dnia 15.03.2021, 08:14

Mój przyjaciel motyl - ulotka

Utworzono dnia 12.03.2021, 10:30

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 922

W poprzednim tygodniu: 836

W tym miesiącu: 2298

W poprzednim miesiącu: 3392

Wszystkich: 250682