Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czy Maria Skłodowska-Curie odwiedziła W. Hajdę?

Utworzono dnia 21.10.2019
Czcionka:

28 października 2019 o godz. 17:30 zapraszamy na wykład-prezentację pt. „Czy sława i twórczość Wawrzyńca Hajdy przywiodła do Piekar Marię Skłodowską-Curie?”

Wielką nobilitacją dla piekarskiego poety i działacza narodowego Wawrzyńca Hajdy oraz całych Piekar Śląskich byłyby odwiedziny Marii Skłodowskiej-Curie. W wielu źródłach - z rozrzewnieniem i sentymentem, z pewną nieśmiałą dumą czytamy, iż wybitna uczona przybyła przed laty do Piekar, by osobiście poznać Wawrzyńca Hajdę. Zanim jednak będziemy się mogli z tej nobilitacji cieszyć, wysłuchajmy piekarzanina Jakuba Müllera, który przenosząc się w czasie i wertując dziesiątki artykułów, książek, dokumentów, fotografii i ekspertyz przeprowadził prawdziwe dziennikarskie śledztwo stąpając śladami słynnej noblistki.

Jak naprawdę było z tą wizytą i czy twórczość i legenda śląskiego Wernyhory miała faktycznie taką siłę przyciągania? Jeśli nurtuje Was to pytanie, musicie koniecznie wysłuchać prelekcji Jakuba Müllera.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra.

Czy Maria Skłodowska-Curie odwiedziła W. Hajdę?

Utworzono dnia 29.10.2019, 09:44

Kalendarium

 


 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 356

W poprzednim tygodniu: 806

W tym miesiącu: 356

W poprzednim miesiącu: 3651

Wszystkich: 226266