Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

VII Konkurs Literacki

Utworzono dnia 25.11.2014

Ogłaszamy VII już edycję Konkursu Literackiego "O Złotą Stalówkę Prezydenta Miasta Piekary Śląskie" organizowanego przez Piekarską Bibliotekę. W tegorocznym Konkursie chcielibyśmy Państwa zaprosić do napisania opowiadania (dawniej ten gatunek nazywał się opisem sytuacji), którego temat brzmi bardzo ogólnie – „Taka sytuacja”. Proponujemy uczestnikom, by opisali ciekawe wydarzenie, sytuację, historię, która jednak związana będzie w jakiś sposób z przestrzenią miejską. Niech miasto będzie w tym opowiadaniu istotne, niech przestrzeń będzie jednym z „bohaterów” opisywanych przez Was historii. Nieważne, czy będzie to ulica, knajpa, czy dworzec – niech „taka sytuacja” rozgrywa się w mieście. Dopuszczamy do udziału w konkursie prace intersemiotyczne – zawierające oprócz tekstu także fotografie. Jednak to słowo powinno być w tej pracy najważniejsze –fotoreportaże nie będą oceniane.


Honorowy Patronat nad Konkursem pełni Prezydent Miasta Piekary Śląskie, a naszym partnerem jest Wydawnictwo Czarne.

Nagrodę pieniężną ufunduje Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich.

W tym roku prace nadesłane na konkurs oceniać będzie jury w składzie:

FILIP SPRINGER – reporter i fotograf,

Artur Madaliński – filolog, krytyk literacki, publicysta,

Elżbieta Szreter – filolog, polonista

Prosimy zapoznać się z REGULAMINEM. Na prace konkursowe czekamy do 25 listopada 2014. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród planujemy w pierwszej połowie stycznia 2015.

FILIP SPRINGER
Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka.
Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd. Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy.
W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012).

Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).

Mieszka i pracuje w Warszawie.


Źródło: http://filipspringer.com
 
  • Regulamin
    Utworzono dnia 30.06.2015, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Kalendarium