Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stalówka wręczona

Utworzono dnia 20.01.2015
Czcionka:

20 stycznia 2015 jury pod przewodnictwem Filipa Springera, reportera i fotografa, ogłosiło wyniki VII Konkursu Literackiego O Złotą Stalówkę Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Pani Prezydent Sława Umińska-Duraj wspólnie z pisarzem wręczyła laureatom nagrody. Niestety zdobywczyni nagrody głównej Pani Hanna Barełkowska z Poznania nie mogła być obecna na tym spotkaniu, ale przysłała piękny list, który został odczytany obecnym. Z protokołu jury:


Zadaniem konkursowym było napisanie opowiadania na temat „Taka sytuacja”. Na Konkurs wpłynęły 152 prace i wszystkie spełniały wymogi regulaminowe. Jury w składzie:

Filip Springer – przewodniczący jury
Artur Madaliński – członek jury
Elżbieta Szreter – członek jury


dokonało oceny wszystkich prac i wyłoniło następujących zwycięzców Konkursu:

1 miejsce: Hanna Barełkowska z Poznania za opowiadanie A tout a l'heure, madame

2 miejsce: Aleksandra Brzozowska z Bydgoszczy za opowiadanie Voila, madame

3 miejsce:
Jarosław Pieniek z Chorzowa za opowiadanie Zgubiłem nocą czarnego kota

Uzasadnienie:

Hanna Barełkowska – za doskonały zmysł obserwacji i literacki słuch, za umiejętność dostrzegania drobin naszej codzienności i przekładania ich na znakomite opisy, za pełną czułości (ale i znawstwa) charakterystykę Wiecznego Miasta, za opór wobec taniego sentymentalizmu oraz za przekonywujący dowód tezy, że w gruncie rzeczy każde opowiadanie jest opowiadaniem o miłości.

Aleksandra Brzozowska – za znakomity koncept, który zawsze jest zapleczem dobrego pisania, za zwięzłość, która w literaturze zawsze jest zaletą oraz za przeprowadzenie błyskotliwego dowodu, że dobra literatura może swoim fundamentem uczynić również papier toaletowy.

Jarosław Pieniek – za świadomość, że literatura może – i powinna – być także nastrojem, za umiejętne budowanie tajemnicy, a także za przypomnienie, że miasto może być także początkiem miłości.


Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy napisania wielu pięknych książek, jurorom dziękujemy za bezinteresowną pracę, a Panu Filipowi dodatkowo za wspaniałe spotkanie z publicznością, które poprowadził dr Artur Madaliński.
Państwa zachęcamy do lektury nagrodzonych prac.
Już we wrześniu ogłosimy kolejną, VIII edycję Konkursu.

Stalówka wręczona

Utworzono dnia 30.06.2015, 13:06

Kalendarium