100 zdjęć na 100-lecie powstań śląskich

Utworzono dnia 30.05.2019

Po sukcesie zeszłorocznej akcji „100 obiektów na 100-lecie odzyskania niepodległości”, w ramach której zeskanowaliśmy i udostępniliśmy w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej wybrane zbiory Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich, postanowiliśmy kontynuować proces digitalizacji ważnych dokumentów dla historii regionu górnośląskiego.  W 2019 roku Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował, że obecny rok będzie mijał pod znakiem ważnej dla regionu rocznicy I powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. i objęło powiat rybnicki, pszczyński oraz część okręgu przemysłowego. Bezpośrednią przyczyną powstania była masakra górników z kopalni „Mysłowice”, którzy domagali się zaległych wypłat. Mimo, że I powstanie śląskie wybuchło spontanicznie i trudno mówić o politycznym sukcesie tego zrywu, to właśnie dzięki niemu sprawie Śląska pierwszy raz okazję miała przyjrzeć się społeczność międzynarodowa.

Przed mieszkańcami Śląska nie tylko setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego, ale cztery lata wyjątkowe dla regionu, związane z II (1920 r.) i III powstaniem śląskim (1921 r.), plebiscytem na Górnym Śląsku (1921 r.) i powrotem części Górnego Śląska do Polski (1922 r.).

Swoje miejsce w historii tego okresu mają również mieszkańcy Piekar Śląskich, czego dowodem są zdjęcia i dokumenty przechowywane w zbiorach Izby Regionalnej. W ramach akcji „100 zdjęć na 100-lecie powstań śląskich” zamierzymy zeskanować i opublikować w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej wszystkie zdjęcia z okresu powstań śląskich i plebiscytu oraz budowy i poświęcenia Kopca Wyzwolenia – pomnika ku czci powstańców śląskich.
Zachęcamy do śledzenia naszych działań. Za sterami skanera zasiądzie ponownie Justyna Kańtoch – bibliotekarz systemowy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka. Za publikację zbiorów w ŚBC będzie odpowiadał Łukasz Żywulski - instruktor MBP i opiekun Izby Regionalnej.