Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Filia nr 2 w nowej odsłonie po modernizacji

Utworzono dnia 31.05.2017, 12:20

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich położona nieopodal słynnej piekarskiej Bazyliki doczekała się upragnionej modernizacji. Czytelnicy, którzy bywali na Bytomskiej 205a z pewnością pamiętają kaflowe piece, nieszczelne okna, nieestetyczne wnętrza, wysłużone regały i wszechogarniający chłód.

Remont biblioteki był możliwy dzięki głosom mieszkańców dzielnicy Centrum, którzy wsparli nasz projekt w Budżecie Obywatelskim. Znaczna część dofinansowania pochodziła również ze środków Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Budynek biblioteki został poddany gruntownej modernizacji, obejmującej wymianę dachu, okien i podłóg, instalacji, a także remont pomieszczeń, montaż centralnego ogrzewania i termomodernizacja z zewnątrz. W bibliotece wymienione zostały wszystkie meble. Na miejsce starych, wysłużonych regałów pojawiły się estetyczne, utrzymane w jasnej kolorystyce funkcjonalne regały. Biblioteka zyskała nową przestrzeń, która wcześniej była wyłączona z użycia. Został w niej zorganizowany oddział dziecięcy, zaplecze i toalety. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu. Do biblioteki, która znajduje się na wzniesieniu wiedzie wyremontowany chodnik oraz łagodny podjazd dla wózków.

Projektowanie wnętrza biblioteki to długotrwały proces, w którym trzeba wziąć pod uwagę różne rozwiązania. Oddając do dyspozycji naszych czytelników bibliotekę funkcjonalną, estetyczną i nowoczesną postanowiliśmy nawiązać także do lokalnej tradycji, ze szczególnym naciskiem na literaturę piękną powstałą w Piekarach lub o Piekarach. Przekraczając próg biblioteki możemy od razu przenieść się do miasta sprzed prawie 100 lat, za sprawą fototapety powstałej na bazie pocztówki ze zbiorów Izby Regionalnej. W Wypożyczalni dla dorosłych, dzięki cytatom umieszczonym nad regałami, możemy poznać twórczość nieżyjących już piekarskich autorów: Wawrzyńca Hajdy, Maksymiliana Jasionowskiego, ks. Karola Antoniewicza, Konrada Żydka, czy Poli Gojawiczyńskiej, która w okresie międzywojennym mieszkała w Szarleju i w swojej prozie opisywała życie mieszkańców górniczej osady. W przestrzeni biblioteki nie zabrakło również akcentów młodych i obiecujących piekarskich twórców: Michała Muszalika i Dominiki Kochaneckiej. Barwny „Kopiec Wyzwolenia” wraz z opisem w gwarze śląskiej zaczerpnięty z książki dla dzieci wspomnianej autorki „Rajza z Chroboczkiym, albo Podróż z robaczkiem” wzbogacił pomieszczenia oddane do dyspozycji naszych młodych czytelników. Nie da się tego opisać słowami, to trzeba po prostu zobaczyć. Zapraszamy do naszej biblioteki!

Kalendarium